­ DAĞ VE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ | Kültür Portalı

Dağ ve Doğa Yürüyüşü - Osmaniye

Güney Amanos Dağları'nın eteğinde kurulmuş olan Osmaniye topraklarının yüzde 46'si ormanlarla kaplanmış olup, tabi güzellikleri ve eşsiz doğası ile tırmanma ve doğa yürüyüşleri için uygun koşullar sağlamaktadır. Son yıllarda, Amanos Dağları'nda doğayı yakından tanıma, kaynak değerlerini yakından görme, bilinçsiz avcılık, tahribatın önlenmesi ve doğanın içinde olmanın hazzını yaşamak amacıyla Osmaniye İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile birlikte, Milli Parklar Doğu Akdeniz Bölge Müdürlüğü ve dernekler, günübirlik yürüyüşler tertip etmektedir. Amanos Dağları'nda yapılan doğa yürüyüşleri günübirlik olduğu gibi, çadırlar ve yayla evlerinde konaklama yapmak üzere birkaç gün de devam edebilmektedir.

Güzergahlar:

1) İl merkezine 30 kilometre mesafede ve 800 metre rakımda bulunan Kaypak Köyü (yaylası) başlangıç noktası olmak üzere, Gamalak Tepe, Türkü Yazısı, Çayın Gözü, Çamlı Sırt, Gürdük Tarla, Çam Denizi, Zorkun Yaylası, Mitisin Yaylası, Dervişpınarı Yaylası, Fenk Yaylası ,Karaçay Şelalesi ve Karaçay Mesire Yeri olmak üzere toplam 50 kilometrelik mesafeli güzergah orman içerisinde bulunmaktadır.

2) Denizden yüksekliği 200 metre olan Karaçay Mesire Yeri başlangıç olmak üzere, Karaçay vadisi ( Deresi ) boyunca yaklaşık 5 kilometre mesafede ve bölgeye has değişik ağaç ve bitkilerin bulunduğu güzergah sonunda, 30 metre yükseklikten akan şelaleye ulaşılabilmektedir. Günübirlik olan güzergahta doğa yürüyüşü ve fotoğrafla avlanmak üzere birçok doğa sever gruplar halinde gelmektedir.

Osmaniye Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9668    Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 05 Ağustos 2020 Çarşamba