­ KAUNOS ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Kaunos Antik Kenti - Muğla

Şair Ovidius’un anlattığı bir mitolojiye göre; Miletos’un ikiz çocukları olan Kaunos ve Biblis ile birlikte büyürken Biblis ikizini öyle sever ve beğenirmiş ki her an onunla birlikte olmak istermiş. Bu sevginin doğa dışı olduğunu bilen Biblis aşkını bir mektupla Kaunos’a bildirince bu durumu öfke ve tiksinti ile karşılayan efsanevi kral, ikizin bir daha görmemek için Milet’ten kaçıp Karya ile Likya sınırına gelerek Kaunos Kenti'ni kurmuştur. Strabon “Kent kapatılabilen bir limana ve tersanelere sahiptir”. Diyerek Kaunos’un antik çağdaki konumunu bize açıklamaktadır. Ancak dönemde Anadolu kıyılarında bulunan pek çok liman kenti gibi bugün kaunos'ta kıyıdan hayli içeride kalmıştır.

Antik kente varıldığında ilk dikkat çeken kalıntılar, kayalara oyulmuş Kral mezarlarıdır. Büyük ve görkemli olanlar cepheden in-antis planlı ion tapınaklarını hatırlatmaktadır. Büyük İskender’in Anadolu’ya gelmesi sonucu yarım kalmış olan, en doğudaki kaya mezarı bu tür eserlerin yapım aşamasını göstermesi açısından hayli ilginçtir. Kentte dikkati çeken diğer bir alan yukarı akropoldür. Güney yamacı tamamen sarp olan akropolün zirvesinde kulelerle desteklenmiş orta çağdan kalma bir sur duvarı bulunmaktadır.

Muğla Gezilecek Yerler

Antik Kent
Kültür Turizmi
Köyceğiz İlçesi Çandır Köyü sınırları içerisinde bulunan antik kente Ortaca İlçesi, Dalyan Kasabası'ndan karayolu ile ulaşıla bilindiği gibi ayrıca deniz yoluyla da ulaşmak mümkündür.
Köyceğiz İlçesi Çandır Köyü sınırları içerisinde bulunan antik kente Ortaca ilçesi, Dalyan Kasabası'ndan karayolu ile ulaşıla bilindiği gibi ayrıca deniz yoluyla da ulaşmak mümkündür.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 10102    Eklenme Tarihi : 30 Ocak 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 17 Mart 2021 Çarşamba