­ GEDİZ MURATDAĞI TERMAL KAYAK MERKEZİ | Kültür Portalı

Gediz Muratdağı Termal Kayak Merkezi - Kütahya

Antik Çağ'da “Ana Tanrıça Kybele'nin Kutsal Mekanı” anlamına gelen Dindymon adıyla anılan dağ, 1313 yılından sonra Türkmen Cengaveri Murat Gazi'nin adıyla anılır olmuştur. 2312 metre yükseklikteki Murat Dağı, Ege Bölgesi'nin en yüksek dağı olarak bilinmektedir. Murat Dağı'nda 1450 metre yükseklikte hem sıcak hem soğuk su çıkmaktadır. Gediz ve Porsuk Nehirleriyle Banaz Çayı'nın çıktığı önemli bir su kaynağıdır. Binlerce pınarın kaynadığı dağ, karların erimesiyle birlikte; çiğdem, ters lâle, kardelen, orkide gibi çiçeklerle bezenerek eşsiz güzellikte bir huzur dünyasına dönüşür. Birçok familyaya ait yüzlerce çeşit bitkinin yetiştiği bu dağ, üç ayrı iklime ait zengin florasıyla, bilim dünyasının da ilgi odağı olmuştur.

Yaz aylarında, ulu çam ormanları ile kuşatılmış yaylalar, dağın serinliğinden yararlanmak isteyen piknikçilerin akınına uğramaktadır. Özellikle yaz aylarında kaplıca alanındaki konaklama tesisleri dolmakta, ayrıca konaklamak için çadırlar kurulmaktadır. Doğaseverler için gün batımlarının büyülü güzelliğine eşlik eden serin dağ havası bile Murat Dağı'na çıkmak için yeterli bir nedendir.

Dağın 1850 metre yüksekliğindeki Sarıçiçek Yaylası'nda 600 metrelik pist alanı olan yapıldığı bir kayak merkezi bulunmaktadır.

Kaynak: Kütahya İl Kültür Turizm Müdürlüğü Tanıtım Broşürü (Basım:2017)

Kütahya Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 13110    Eklenme Tarihi : 04 Aralık 2017 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 27 Temmuz 2020 Pazartesi