­ AKÇAKOCA BEY ANIT MEZARI | Kültür Portalı

Akçakoca Bey Anıt Mezarı - Kocaeli

Akçakoca Bey kimdir?

İlk devir Osmanlı tarihi yazarlarının eserlerinde adı geçen Akçakoca Bey’in kendisi ve ailesi hakkında bilinenler oldukça kısıtlıdır. Öz Türkçe olan “Akça” ismi kayı geleneğinin izlerini taşımaktadır. Akça’dan oluşan bu isim “oldukça, hayli beyaz” anlamındadır. “Koca” ise kocamış fiilinin kökü olup, “büyük, ihtiyar” anlamındadır.

Akçakoca Bey’in doğum tarihi 1234’tür. Yaşadığı dönemde Akçakoca-Sapanca-Kandıra bölgelerini alarak Osmanlı Beyliği’ne katmış ve tarihe “Kandıra Fatihi” olarak geçmiştir.

Orhan Gazi’nin emrinde; Akçakoca, Konuralp, Saltuk Alp, Samsa Çavuş, Gazi Rahman, Köse Mihal gibi tanınmış komutanlarla birlikte gerçekleştirilen fetihler, Osmanlının kuruluş aşamasında oldukça önemliydi. Akçakoca ve çevresinin fethedilmesinde görev alan Akçakoca Bey; Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşı ve yoldaşıydı…

İzmit üzerine sefere çıkacağı sırada Kandıra’da vefat etmiştir. Vasiyeti gereği Ertuğrul Gazi gibi otağının bulunduğu tepeye gömülür. Sonradan adına ve anısına saygı nişanesi olmak üzere bu yöreye KOCAELİ denir. Anıt Mezarı Kandıra İlçesi Babadağ mevkiindedir.

Kocaeli Gezilecek Yerler

 

Anıt Mezar
Kültür Turizmi
Anıt Mezarının bulunduğu 220 metre rakımlı Babatepe, Kandıra İlçesi'ne 7,5 kilometre, İzmit'e 52 kilometre uzaklıktadır. Şehir Merkezinden Kandıra'ya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Otobüsleriyle gidilir.
Kandıra İlçesi, Babadağ Mevkii/Kocaeli

Konum Bilgileri

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Görüntülenme Sayısı : 15217    Eklenme Tarihi : 11 Ocak 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 07 Ocak 2020 Salı