­ İNEBOLU TÜRK OCAĞI BİNASI | Kültür Portalı

İnebolu Türk Ocağı Binası - Kastamonu

25-26-27 Ağustos 1925 tarihlerinde İnebolu'yu ziyaret eden M. Kemal ATATÜRK, 27 Ağustos 1925 günü, en önemli mesajlarından birini bütün dünyaya İnebolu Türk Ocağı Binası'nda ilan etmiştir. Yapının zemin katının tamamen ticari işlevlere ayrıldığı anlaşılmaktadır. Denize bakan kuzey cephesinde 3, batı cephesi’nde ise 1 dükkan yer almaktadır. Batı cephesinde bulunan çift kanatlı demir kapıdan girilerek ulaşılan ve yapının merkezinde yer alan özgün bir giriş holü bulunmaktadır. Zemin katın güneybatı köşesinde yer alan kapı, pencereden kapıya dönüştürülmüş olup burada yer alan ve üst kata ulaşımı sağlayan betonarme merdiven geç dönem ekidir.

Birinci katın planı, güney-kuzey doğrultusunda uzanan ince uzun bir sofa ve iki yanında yer alan mekanlardan oluşmaktadır. Çift kollu ahşap merdiven sofanın güney ucundadır. Planın batı kanadını, ara bölme duvarlarının kaldırılmasıyla, sahne ve seyir bölümlerinden oluşan tek bölüme dönüştürülmüştür. Kuzey cephede denize bakan mekan da üç odanın birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. İkinci katın merkezinde dikdörtgen planlı büyük bir sofa bulunmakta, çevresinde çeşitli mekanlar yer almaktadır. Özgün durumda olan sofa birinci kat planını tekrarlamaktadır. Bilinmeyen bir tarihte yan mekanların kapatılmasıyla sofa büyütülmüştür.

Kaynak: http://www.inebolu.bel.tr/inebolu-turk-ocagi-sapka-nutku.asp?ContentId=13 adresinden 22.07.2014 tarihinde alınmıştır.

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kültür Merkezi
Kültür Turizmi
Şehir merkezine 1 kilometre uzaklıktadır. Şehir içi dolmuşlarla ulaşım sağlanabilmektedir.
Cami-i Kebir Mahallesi Yarbaşı Sokak No: 30 İnebolu/KASTAMONU
0 (366) 811 44 92
http://www.inebolu.bel.tr/inebolu-turk-ocagi-sapka-nutku.asp?ContentId=13

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11260    Eklenme Tarihi : 20 Mart 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 05 Ağustos 2021 Perşembe