­ KURTULUŞA GİDEN YOLDA İNEBOLU KENT MÜZESİ | Kültür Portalı

Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi - Kastamonu

Dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Paşa tarafından Sultan II. Abdulhamid’in talimatı ile 1882 yılında medrese olarak inşa ettirilen,  devamında uzun yıllar İnebolu Belediyesi Hizmet Binası olarak kullanılan yapı 1996 yılında yangın geçirmiştir. 1997 yılında boşaltılan ve  yıllarca metruk vaziyette kaderine terk edilen eski Belediye Binası 2013 yılında restorasyona alınmıştır. 2014 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanan yapı, İnebolu’nun zengin tarihsel ve kültürel birikimini “kent belleği” misyonuyla geleceğe taşımak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarabilmek amacıyla “Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi” olarak hizmet vermeye başlamıştır. 

Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi;

  • 2009 yılında düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kentler Mirası Koruma Proje Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda "Proje Ödülü"
  • Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen, “2015 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Restorasyon Uygulama Projesi ile "Başarı Ödülü"
  • Tarihi Kentler Birliği tarafından 2017 yılında düzenlenen Müze Özendirme Yarışması'nda "Müze Özendirme Ödülü” ve
  • Yaşayan Şehirler Platformu ve 9 Eylül Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Şehir Ödülleri Türkiye 2017 Ödül Töreni'nde "Yaşayan Şehirler Umut Işığı Koruma Ödülleri” kategorisinde "Yılın Kent Müzesi Ödülü"ne layık görülmüştür.

Kaynak: Kastamonu İl Kültür Turizm Müdürlüğü

Kastamonu Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Kastamonu-İnebolu Arası 95 kilometredir. Yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşılabilir.
Camikebir Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:2, 37500 İnebolu / Kastamonu
+90 (366)-811-62-22
info@inebolu.bel.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6428    Eklenme Tarihi : 21 Mayıs 2019 Salı    Güncellenme Tarihi : 23 Mart 2022 Çarşamba