­ KALELER, SURLAR | Kültür Portalı

Kaleler, Surlar - Kars

Kars Kalesi: Merkez Kale, İç Kale veya Stadel olarak anılır. Bazı kaynaklar 12. yüzyılda Saltuklular tarafından yapılmış demekte ise de 10. yüzyıla kadar inmektedir. 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından onarımı yapılırken, dört köşe mermer kitabe bulunmuş dış surların kapısına koydurulmuştur. Bu kitabeye göre 1152 yılında Sultan Melik İzzetin’in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kaleyi 1386 yılında da Timur yerle bir etmiş, 1579 yılında tekrar III. Murat’ın emriyle Lala Mustafa Paşa yeniden yaptırmıştır. Bundan sonra 1616 ve 1636 yıllarında iki kere onarımdan geçmiş, şehir merkezine bazı eserler eklenmiştir. Kaynaklara göre Merkez Kale dışında dış surlar 27.000 metre uzunluğunda olup, 220 burçtan meydana gelmiştir.

Dış surlar üzerinde önemli üç kapı bulunmaktadır. 

  • Sukapısı veya Çeribaşı kapısı (batıda)
  • Kağızman kapısı (Ortakapı) 
  • Behram Kapısı veya Bayrampaşa kapısı

İnkaya -Micingirt Kalesi: Kale kayalık bir tepenin üzerine kurulmuş olup, çevresinde bulunan Urartu kaya mezarları ile Sarnıç buranın Urartu Dönemi'ne kadar inen bir yerleşme olduğunu düşündürmektedir. Kalenin taş işçiliği ise mevcut yapının yaklaşık 13. yüzyıldda Saltuklular tarafından inşa edildiğini göstermektedir.

Micingirt Kümbeti: 14. yüzyıl Selçuklu yapısı olan Kümbet, kalenin doğusunda yer almaktadır. Dıştan 12 köşeli, içinden daire planlı olup, düzgün kesme taşlarla inşa edilmiştir.

Sürgütüs - Zivin Kalesi: Zivin Köyü'nün doğusunda sarp kayalar üzerinde kurulmuş kale kaba bir yamuğu andırmaktadır. Kale çevresinde bol miktarda Urartu Seramik parçaları bulunmaktadır. Kalenin Urartu dönemi'nde kurulmuş, Selçuklular Dönemi'nde genişletilerek, Osmanlı Dönemi'nde de kullanıldığı sanılmaktadır.

Surlar: Kuzey surları ilk defa 972'de yapılmıştır. 977-990 yıllarında doğu surları eklenerek, güçlendirilmiştir. Kuzeyde yer alan üç giriş kapısı görülmeye değerdir.12. yüzyılda Selçuklular tarafından hastane olarak kullanılan Ejderha Kulesi Anadolu'nun en eski hastanelerindendir.

Kaynak: Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kars Gezilecek Yerler

Kale
Kültür Turizmi
Kars Kalesi'ne araç ve yaya olarak gidilebilmektedir. Diğer kale ve surlara ise araç ile gidilebilir.
Kars
0 (474) 212 21 79
+90 (474)-212-46-23
http://www.karskulturturizm.gov.tr
iktm36@kulturturizm.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9048    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 20 Aralık 2021 Pazartesi