­ MANAZAN MAĞARALARI | Kültür Portalı

Manazan Mağaraları - Karaman

Manazan Mağaraları Yeşildere (İbrala) Taşkale (Kızıllar) Köyleri arasında uzanan Yeşildere Vadisi'nin doğusunda, Karaman–Yeşildere Taşkale yolunun kenarındadır. Karaman’a uzaklığı 40 kilometredir. Mağaralar, içerisinde kil oranı yüksek kireçtaşı arazide, yüksek bir kaya kütlesine tamamen insan eli ile oyulmuş beş katlı toplu meskenler halindedir. İlk iki kat doğu batı yönünde hücre şeklinde birçok odacıktan oluşmaktadır. Doğudan ve batıdan vadiyi kontrol edebilecek stratejik konuma sahiptir. Ortada bulunan yüksek kaya kütlesine oyulan diğer katlar yörede sırasıyla Kum Kale, At Meydanı ve Ölüler Meydanı olarak adlandırılmıştır.

Mağaraların ön cephesi doğal olaylar sonucu tahrip olduğundan günümüzde belirgin bir girişi yoktur. Birinci katta oyuntular şeklinde bir çok mezar odaları vardır. Bu katta doğudan batıya doğruya sıralanan odalardan bazılarının şapel olduğu tespit edilmiştir. Bunların içerisinde bazı geometrik şekillerin ve freskoların izleri bulunmaktadır.Şapellerin en büyüğü doğu bölümde yer almaktadır. Üstü beşik tonozlu olup yamaçta yer alan güney cephe doğal olaylar sonucu yıkılmıştır. Mağaraların ne zaman oyulduğunu kesin olarak ortaya koyacak veriler olmamakla birlikte buradan ele geçen küçük buluntulardan mağaraların Bizans Devri'nde 6 ve 7'nci yüzyıllarda oyulduğu ve yerleşildiği anlaşılmaktadır. Mağaraların hem güvenlik açısından hem de killi kireç taşının ısı ve nemi sabit tutması özelliği nedeniyle oyulmuş ve kullanılmış olduğu tahmin edilmektedir. 

Kaynak: Topal.C.(Ed).(2009).Karaman Kültür Envanteri.Karaman. Komsan Ofset

Karaman Gezilecek Yerler

Mağara
Doğa Turizmi
Manazan Mağaraları Karaman Merkeze uzaklığı 40 km. dir. Manazan Mağaralarına özel araçlarla gidilir.
Manazan Mağaraları Yeşildere - Taşkale Köyü arasında uzanan Yeşildere Vadisinin doğusunda, Karaman – Yeşildere Taşkale yolunun kenarındadır. Karaman Merkeze uzaklığı 40 km. dir. Karaman Merkez Taşkale Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 22465    Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 25 Şubat 2021 Perşembe