­ İZMİR RESİM HEYKEL MÜZESİ VE GALERİSİ | Kültür Portalı

İzmir Resim Heykel Müzesi Ve Galerisi - İzmir

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Tarihi

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi, 9 Eylül 1952 yılında Kültürpark içerisinde galeri olarak açıldı. Daha sonra Atatürk Bulvarı'ndaki yerine taşınan galeri, plastik sanatlar alanında devletin İzmir'e yaptığı ilk hizmetlerinden biridir. Galerinin açılması ile birlikte İzmir'de yaşayan sanatçılar eserlerini sergileme imkanı bulurken, aynı zamanda her yıl düzenlenen Devlet Sergileri de kente gelmeye başladı. Kurulduğu yıldan itibaren sergi faaliyetleri dışında amatörlere yönelik resim kursları da düzenleyen İzmir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi kentin sanat hayatına canlılık getirdi. 1973 yılında, İzmir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi İçin önemli değişiklerin olduğu bir yıldır. Müdürlük görevini yürüten sanatçı Turgut Pura'nın çabalarıyla, Galeri Müze'ye dönüştü ve Konak'taki, yeni binasına taşındı. Zengin resim koleksiyonu, seçkin sergileri, sanat atölyeleri ve kütüphanesiyle sanatçılara ve sanatseverlere aralıksız hizmet vermeye devam etmektedir.

Müze

Müze bünyesinde sanat ve sanat tarihine ait çok sayıda kitabın bulunduğu kütüphane, araştırmacılar ve öğrenciler için zengin bir kaynak oluşturmaktadır. Müze'de, 546 adet eser (426 adet Resim,37 adet Heykel, 25 adet Seramik, 49 adet Baskı Resim) yer almaktadır. Koleksiyonda Şeker Ahmet Ali Paşa, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, İbrahim Çallı gibi büyük ustaların eserlerinin yanı sıra, çeşitli dönemlerden seçkin sanatçıların yapıtları da bulunmakta ve koleksiyon her geçen gün zenginleştirilmektedir. Eski kuşak ustalarından çağdaş sanatçılara kadar çeşitli dönem ve eğilimleri yansıtan eserler koleksiyonumuzda sergilenmektedir.

Atölyeler

Atölyelerde, bakanlık destekli kurslar (Tezhip, Çini) Müze kursları (Resim, Heykel, Seramik, Baskı Resim, Üniversiteye hazırlık ve 6-12 yaş çocuklar için resim kursları) olarak hizmet vermektedir. Bu sanat kurslarına iki yıl devam eden kursiyerlere sertifika verilmektedir. Hafta sonu ilkokul öğrencileri için düzenlenen kurslarda, çocuklara resim ve renk bilgisi verilmekte; müze ile kaynaşıp, müzeyi sevmeleri amaçlanmaktadır.

Sergi Salonları

Müdürlüğümüzde, Müze envanterine kayıtlı eserlerin sergilendiği müze katının yanı sıra, periyodik sergilerin düzenlendiği üç galeri bulunmaktadır. Giriş katında bulunan Turgut PURA Sergi Salonu, ara katta bulunan Şeref AKDİK Sergi Salonu ayrıca İzmir Kültürpark-Fuar alanında Kültürpark Sanat Galerisinde, her yıl Eylül-Haziran ayları arasında düzenli sergi ve etkinliklerle hizmet vermektedir.

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi ziyaret saatleri: 08:30 - 17:30

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi tatil günleri: Dini bayramların ilk günü

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi ücreti: Ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz

Kaynak: İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

Müze
Kültür Turizmi
Konağa giden toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilir
Mithatpaşa Caddesi No 94 Konak/İZMİR

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2427    Eklenme Tarihi : 17 Mayıs 2019 Cuma    Güncellenme Tarihi : 25 Mayıs 2019 Cumartesi