­ SULTAN AHMET CAMİSİ | Kültür Portalı

Sultan Ahmet Camisi - İstanbul

Sultan Ahmet Camisi Sultan I. Ahmet tarafından 17'nci yüzyılda, Mimar Sinan'ın yetiştirdiği öğrencilerden biri olan Sedefkar Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.
 
Fotoğraf: Tanıtma Genel Müdürlüğü
 
Caminin duvarlarında mavi renkli İznik çinileri yoğun bir şekilde bulunduğu için cami, Mavi Camii (Blue Mosque) olarak da bilinmektedir. Caminin duvarlarında 21 bin 43 adet göz alıcı İznik Çinisi bulunmaktadır. 
 
Fotoğraf: Tanıtma Genel Müdürlüğü
 
Alt sıra pencere üstlerinden başlayarak üçüncü sıra pencere altlarına kadar duvar yüzeyleri çinilerle kaplanmıştır. Özellikle mahfil duvarlarında yer alan çiniler mekân içinde gözü yormayacak şekilde yerleştirilmiştir.
 
Fotoğraf: Tanıtma Genel Müdürlüğü
 
Caminin ibadethane bölümü 64x72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir.
 
Fotoğraf: Tanıtma Genel Müdürlüğü
 
 Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir.
 
Fotoğraf: Tanıtma Genel Müdürlüğü
 
Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Sultan I. Ahmet'in mezarı da cami bahçesine bitişik biçimde inşa edilmiştir.
 
Kaynak: İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Sultanahmet durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası'ndan gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.
Adres:At Meydanı No.7 34122 Fatih İSTANBUL

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 281633    Eklenme Tarihi : 08 Mayıs 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 21 Haziran 2023 Çarşamba