­ İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ | Kültür Portalı

İslam Bilim Ve Teknoloji Tarihi Müzesi - İstanbul

İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından 2008 yılı Mayıs ayında açılan müze, Gülhane Parkı’nda saray sur duvarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer almaktadır. 3 bin 500 metrekarelik sergi alanına sahip müze, toplam 570 alet, maket ve model koleksiyonu ile alanında Frankfurt’tan sonra dünyada ikinci örnek teşkil eden müze olarak kabul görmektedir.

Arap-İslam yazma eserler üzerinde yıllar süren bilimsel ve tarihsel yoğun çalışmalar ile derlenen eserler, bugün ziyaretçilerine eşsiz bir yolculuğu mümkün kılan eserlerin zeminini oluşturmuştur. Müze, bilim tarihinin değişik disiplinlerdeki evrimini kapsamlı bir şekilde takip etme imkânı sunmaktadır. Astronomi, coğrafya, gemicilik, zaman ölçümü, geometri, optik, tıp kimya, mineraloji, fizik, teknik, mimari ve harp tekniği sahalarına ait eserler sistematik bir düzenle sergilenmektedir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, bilimsel eserlerin estetik ve öğreticiliğinin yanı sıra geçmişteki İslam dünyasının bilim tarihindeki sürecini de eserler ve belgeler ortaya koyarak bugüne ve geleceğe ışık tutmaktadır.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Tatil Günleri: Haftanın her günü açıktır.

İstanbul Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Kabataş-Bağcılar Tramvay hattının Gülhane durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.
Adres: Has Ahırlar Binaları Gülhane Parkı Sirkeci/Eminönü Istanbul/Türkiye
0 (212) 528 80 65
0 (212) 519 72 24
bilimveteknolojimuz@kulturturizm.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4153    Eklenme Tarihi : 06 Mayıs 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 02 Mayıs 2019 Perşembe