­ KIZ KULESİ | Kültür Portalı

Kız Kulesi - İstanbul

Boğaz manzarasının vazgeçilmez yerlerinden biri de kuşkusuz Kız Kulesi'dir. Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş olan kule, pek çok efsaneye konu olmaktadır. Bunlardan biri ve en bilineni, kuleye adını da vermiş olan (Leander's Tower) Leandros efsanesi'dir. Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklar Leondros ve Hero'nun hikayesi trajediyle bitecektir.

Fırtınalı bir gecede, Leondros, kulede ışık yandığını görünce sevgilisi Hero'nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır. Tarihi MÖ 24 yılına dek uzanan Kız Kulesi, uzun tarihi boyunca savunma kalesi, sürgün istasyonu, hapishane, karantina odası, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak kullanılmıştır.

Üsküdar'ın sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

İstanbul Gezilecek Yerler

Kule
Kültür Turizmi
Kız Kulesi'ne Üsküdar Salacak ve Kabataş'tan tekne ile ulaşım yapılmaktadır. Üsküdar Salacak iskelesinden 09.00-18.45 saatleri arasında her gün ring servisi vardır. Kabataş'tan 09.00-18.45 saatleri arasında sadece hafta sonu seferler yapılmaktadır.
Salacak Mevkii Üsküdar 34668 İstanbul
0 (216) 342 47 47
0 (216) 495 28 85
http://www.kizkulesi.com.tr/
reservation@kizkulesi.com.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 46069    Eklenme Tarihi : 15 Eylül 2014 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 12 Şubat 2020 Çarşamba