­ FLORYA ATATÜRK DENİZ KÖŞKÜ | Kültür Portalı

Florya Atatürk Deniz Köşkü - İstanbul

Florya Atatürk Deniz Köşkü'nün Marmara Denizi kıyısında, Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında bir yerleşim bölgesi olan Florya’nın 19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu bilinmektedir. Atatürk’ün buraya olan ilgisiyle önem kazanan Florya giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmüştür.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında açılan proje yarışmasını kazanan mimar Seyfi Arkan’a yaptırılan köşk, yazlık bir konut olarak deniz tabanına çakılan sütunlar üzerine yapılmış ve karaya bir köprüyle bağlanmıştır. 14 Ağustos 1935 tarihinde kullanıma açılan köşkte Mustafa Kemal Atatürk, 1936 yılının haziran ve temmuz aylarında kalmış, siyasî ve bilimsel toplantılar için köşkü özellikle kullanmış, aralarında İngiliz Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson’un da bulunduğu kimi önemli konukları burada ağırlamıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Köşk, Atatürk tarafından son olarak 28 Mayıs 1938 günü kullanılmış, kendisinin ölümünden sonra bu yapılar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın yazlık konutu olarak İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Kenan Evren dönemlerinde kullanılmıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
16 Eylül 1988 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilen bu yapılar topluluğu, restorasyonu tamamlandıktan sonra dönemi içinde modern bir anlayışla inşa edilmiş köşkün tarzına uyacak dönem eşyası ile döşenerek Atatürk Müzesi haline getirilmiştir.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Atatürk Köşkü’nün arkasında karada yapılmış olan Yaverlik ve Genel Sekreterlik binalarının bir kısmı günümüze ulaşamamış, kalanlar ise onarılarak TBMM sosyal tesisleri haline getirilmiştir.
 
Kaynak: https://www.ktb.gov.tr/TR-96372/istanbul---florya-ataturk-deniz-kosku.html
 
 
 
Müze
Kültür Turizmi
Eminönü'nden kalkan BN1-BN2 numaralı İETT otobüsleri ile ulaşılabilir.
İstanbul Cad. Florya/Bakırköy

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 45009    Eklenme Tarihi : 26 Aralık 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 08 Mart 2022 Salı