­ ÇALAR BUĞULAMA | Kültür Portalı

Çalar Buğulama - Giresun

Çalar Buğulama 2 şekilde yapılmaktadır.

Malzemeler: 1/2 kg çalar balığı, 2 adet domates, yarım tahta kaşığı tereyağ, çarliston birber ve kırmızı biber, tuz, sarımsak, kırmızı pul biber ve kaşar.

Hazırlanışı: Kabuklarını soyduğumuz domatesleri küp küp ince bir şekilde doğranır. Tavada eritiğimiz tereyağın üzerine döküp kısık ateşte soteleninceye kadar pişirilir. Üzerine balıkları aralıklı bir şekilde dizilir.  Çarliston biber ve kırmzı biberler doğranıp balığın üzerine yayılır. Sarımsak, kırmızı pul biber ve tuz ilave edip tavamızın ağızı kapatılır. 6-7 dakika kadar pişirilir. Üzerine rendelemiş olduğumuz kaşarları ekleyip, kaşarlar yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edilir.

Malzemeler:1/2 kg. çalar balığı, 2 adet domates, tereyağ, maydanoz, çarlıston biber, kırmızı pul biber, tuz, sarımsak, maydanoz.

Hazırlanışı: Kabuklarını soyduğumuz domatesleri küp küp ince bir şekilde doğranır. Tavada erittiğimiz tereyağına balıklar aralıklı bir şekilde dizilir. üzerine domatesleri, çarliston biberi, kırmızı pul biberi, tuz ve sarımsağı ilave edip tavanın ağızını kapatılır. 10 - 15 dakika pişirilir, pişmeye yakın olan balığın üzerine maydanozlar ilave edilir.

Afiyet Olsun.

KAYNAK: Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi.

 

Görüntülenme Sayısı : 3280    Eklenme Tarihi : 22 Mart 2018 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 23 Mart 2018 Cuma