­ GİRESUN KALESİ | Kültür Portalı

Giresun Kalesi - Giresun

Giresun Kalesi Nerededir? 

I. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı olan ve Giresun’u ikiye bölen yarım adanın en yüksek yerinde, şehre hakim volkanik kayalık üzerindeki Giresun Kalesi’nin ne zaman yapıldığı konusunda bilgiler yeterli değildir. Bununla beraber, kaynaklar M.Ö II. Yüzyılda Pontus Kralı I.Farnakes tarafından yapıldığı noktasını göstermektedir. Bizans döneminde, denizden 100 m. yükseklikte bulunan kale, yaygın bir yerleşime sahne olmuştur. Bu yüzden de buraya kale-şehir sözcüğü yakıştırılmıştır. Bu muhteşem yapı, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. İç kalede bir saray kalıntısı bulunmaktadır. Kale duvarları güneybatıdan başlayarak kenti çevrelemekte ve kuzeydoğuya uzanmaktadır. Büyük kaba taşlardan örülmüş surların bir bölümünün performansı düşüktür. Kalenin kuzeyinde ise blok taşlarla örülmüş mağaralar, Pontuslular tarafından sığınak olarak kullanıldığı düşünülememektedir. Kalede Milli Mücadele kahramanı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı bulunmaktadır. Kale, günümüzde piknik ve gezi alanı olarak düzenlenmiştir. Antik kaynaklarda “Bronz Duvarlı Kale” olarak anılan Giresun Kalesi’nin surlarının Helenistik döneme ait olduğu düşünülmektedir. Kale, yeşil ve mavinin buluştuğu bu muhteşem kenti yüksekten izlemek için de ideal bir nokta.

Kaynak : Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Giresun Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Giresun Kalesi’ne yaya ulaşımının yanı sıra, şehir merkezinden hareket eden araçlarla (şehir içi kale dolmuşları) ulaşmanız mümkündür.

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ

Giresun Kalesini ve ilimizde bulunan diğer kaleleri ziyaretiniz için Giresun'da konaklayabileceğiniz Bakanlık Belgeli Tesisler'e ulaşmak için tıklayınız. Giresun'dan dönerken alabileceğiniz seyahat hatıraları için tıklayınız.

 

Kale
Kültür Turizmi
Giresun Kalesi’ne yaya ulaşımının yanı sıra, şehir merkezinden hareket eden araçlarla (şehir içi kale dolmuşları) ulaşmanız mümkündür.
Kale Mah., 28100 Merkez/Giresun Merkez/Giresun

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2383    Eklenme Tarihi : 12 Mart 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 10 Ocak 2019 Perşembe