­ KAKLIK MAĞARASI | Kültür Portalı

Kaklık Mağarası - Denizli

Kaklık Mağarası Denizli Ankara karayolunda Denizli il merkezine 30 km. mesafede Honaz ilçesi Kaklık Mahallesindedir. Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunmaktadır. Berrak,renksiz ve kükürt kokulu olan bu su varlığı bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca mağaranın yakınında ziyaretçilerin istifadesine sunulmak üzere yapılan yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, seyir alanları, kafeterya ve kameriyeler mayıs 2002 tarihinden itibaren turizmin hizmetine sunulmuştur. Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumlu aktif bir mağara olan Kaklık Mağarası'nın çevresi; Mesozoik kireçtaşları, eeosen marn, kil, kumtaşı ve konglomeraları, miyosen-pliyosen yaşlı kil, kum, marn ve kalkerler ile kuveternere ait traverten ve alüvyonlardan meydana gelmiştir.

Kaklık Mağarasının doğrudan gün alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında, sık bir yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler gelişmiştir. Aydınlanmaya bağlı olarak gün içinde yeşilin değişik tonlarını alan bu bitkiler, mağaraya ayrı bir güzellik katmıştır.

Kaynak: Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Mağara
Doğa Turizmi
Denizli Ankara Karayolu 30 km. takip edilerek Honaz İlçesi Kaklık Mahallesine gelinir. Bu mahalleden kuzey yönde ayrılan yol 3 km. takip edilerek ulaşım mümkündür. Denizli il merkezinden Kaklık Mahallesine düzenli olarak minibüs ulaşımı vardır.
Kaklık Mahallesi, Honaz İlçesi DENİZLİ

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 8287    Eklenme Tarihi : 13 Ağustos 2015 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 14 Kasım 2019 Perşembe