­ İKİNCİ BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ | Kültür Portalı

İkinci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi - Edirne

Tunca Nehri kıyısında bulunan Külliye, Edirne’nin en önemli yapıtlarındandır. Cami; tıp medresesi, imaret, darüşşifa, hamam, mutfak, erzak depoları ve öbür bölümleriyle geniş bir alana yayılmıştır. II. Bayezid'in 1484-1488'de yaptırdığı külliyenin mimarı Hayreddin'dir. Çok etkileyici bir görünümü olan külliye küçüklü büyüklü yüze yakın kubbeyle örtülüdür. Yapıların en ilginci 20.66 metre çaplı, tek kubbeli iki minareli anıtsal camidir. Caminin batısında Darüşşifa ve Tıp Medresesi bulunmaktadır. Revaklarla çevrili ön avlunun yanında ise akıl hastalarının iyileştirildikleri kubbeli hücreler bulunmaktadır.

Darüşşifa'da özellikle akıl hastalarının müzik ve su sesiyle iyileştirilmesi ana ilkeydi. Ayrıca külliyenin göz tedavisi için de yine önemli bir merkez olduğu anlatılmaktadır. Külliye bütünüyle kültür tarihi yönünden önemlidir. Bu bölüm günümüzde Sağlık Müzesi olarak hizmet vermektedir. Sultan II. Bayezid Külliyesi'ni oluşturan ve o dönemde akıl hastalıklarının müzik ve su sesi ile tedavi edildiği “Şifahane ve Tıp Medresesi” Trakya Üniversitesi tarafından İkinci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ne dönüştürülmüştür. Müzeye 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından "Avrupa Müze Ödülü" verilmiştir. 

İkinci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:30

İkinci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Zİyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:30

İkinci Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı (2014). Edirne Broşürü 

Edirne Gezilecek Yerler

Bayezid Il Complex (Health Museum)

Bayezid II. Complex is located on the banks of river Tunca. The complex has a mosque, a medical school, an inn, an hospital, a Turkish Bath and a kitchen. Medical education was given to students and mental patients were treated with music and sound of water in the complex,  built in the 15th century. In 2004 the museum was awarded with the European Museum Prize. It is on the temporary list  of UNESCO World Cultural Heritage.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4809    Eklenme Tarihi : 31 Aralık 2012 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 13 Mayıs 2019 Pazartesi