­ YIĞILCA YÜRÜYÜŞ PARKURLARI | Kültür Portalı

Yığılca Yürüyüş Parkurları - Düzce

Yığılca Yürüyüş Parkurları, muhteşem güzellikteki bal ormanları, Hasanlar Baraj Gölü, Saklıkent ve Yoğunpelit Şelaleleri, Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük mağarası olarak bilinen Sarıkaya Mağarası ve yerel yaşam tarzı ile birçok güzelliği içinde barındırmaktadır. Yeşil renge doyacağınız bu güzergahta belirgin özellik; yöresel köy evleri, yerel yaşam tarzı, zengin flora ve fauna olarak özetlenebilir. Eşsiz orman zenginliği bünyesinde; sarıçam, göknar, kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, ıhlamur gibi bir çok ağaç türü yanında dağ çileği dikkat çekmektedir. Yığılca, aynı zamanda Ülkemizin önemli turizm değerlerinden biri olan Yedigöller Milli Parkına 35 km mesafede, kolay ve rahat ulaşım ağına sahiptir.

Yığılca yürüyüş parkurlarına başlarken yol üzerinde muhteşem görüntüsüyle Hasanlar Baraj Gölü oldukça dikkat çekicidir. Göze sığmayan büyüklükte ve güzellikteki göl, her kıvrımından ve yüksekliğinden değişik manzaralar sergilerken, zengin balık kaynakları, amatör olta balıkçılığına uygun alanlar sunar.

Hasanlar Köyü-Hasanlar Baraj Gölü Parkuru; Hasanlar Köyü ile Hasanlar Baraj Gölü arasında, orta zorluktaki 4 km’lik parkurdur. Sağlıklı her insanın dört mevsim yürüyebileceği parkura, Düzce-Yığılca yolu üzerinden, Hasanlar Köyü Orhangazi Camii önünden başlanır.  Kayın ağaçları arasında yürünen parkurda Hasanlar Baraj Gölü’nün muhteşem manzarasını izleyebilir ve parkur boyunca karşılaşılan vadi ve kayalıklarda kaya tırmanışı yapılabilir. 

Yığılca-Sarıkaya Mağarası Parkuru; Yığılca-Sarıkaya Mağarası arasındaki 12 km’lik parkurdur. Yığılca’nın Gökçeağaç Köyü yönünden yürüyüşe geçilir. Yer yer çam ağaçları ve bağ bahçe arasından geçen bir parkurdur. Kolay bir parkur olup iyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği olanlar yürümelidir. Parkur üzerinde bulunan Sarıkaya Mağarası, genişliği 80 m boyu 75 m 15-40 m arasında değişen tavan yüksekliği, sarkıt, dikit ve odaları ile oldukça dikkat çekicidir. Bu parkur, Foto safari, kamp, dağ bisikleti için uygundur.

Yığılca-Karakaş-Mengen-Yaylatepe-Yedigöller Parkuru; Yığılca, Karakaş, Mengen, Yaylatepe ve Yedigöller arasındaki 35 km’lik parkurdur. Yığılca merkezden yürüyüşe geçilir. İyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği olanlar için uygundur. Parkur, karışık yapraklı kayın, gürgen, meşe, ıhlamur, dişbudak, çam ağaçları, ile küçük melen vadisinde dere boyundan dağlardan, köylerden ve tepelerden, geçen bir parkurdur. Yaban hayvanlara rastlanmaktadır. Orta zorlukta bir parkur olup dört mevsim yürünebilir. Bölge, foto safari, dağ bisikleti çadır kampı için oldukça uygundur. Yığılca-Yedigöller Milli Parkı yol ağı üzerinde şiirsel güzellideki köyler ve köy evleri, ekili alanlar, koyun ve kuzu sürüleri, zengin flora ve faunasıyla sizlere huzurlu ve keyifli bir yolculuk sunar. Eşsiz orman zenginliği bünyesinde sarıçam, köknar, kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, ıhlamur gibi birçok ağaç türü yanında mevsiminde dağ çileği lezzetlerini de barındırır.

Yığılca-Hebeler-Yağcılar-Saklıkent Şelalesi Parkuru; Yığılca, Hebeler, Yağcılar ve Saklıkent Şelalesi arasındaki 7 km’lik parkurdur. Orta zorlukta bir parkur olup, dört mevsim yürünebilir. İyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği olanlar için uygundur. Yığılca-Yedigöller Yolu üzerinde Hebeler Köyü sapağından yürüyüşe geçilir. Yey yer çam ve kayın ağaçları ve bağ bahçe arasından geçen bir parkurdur.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4862    Eklenme Tarihi : 04 Mayıs 2017 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 15 Nisan 2020 Çarşamba