­ YIĞILCA YÜRÜYÜŞ PARKURLARI | Kültür Portalı

Yığılca Yürüyüş Parkurları - Düzce

Muhteşem güzellikteki bal ormanları, Hasanlar Barajı, Saklıkent ve Yoğunpelit Şelaleleri, Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük mağarası olan Sarıkaya ve Gökçeağaç Mağaraları ile birçok güzelliği içinde barındıran Yığılca, aynı zamanda Ülkemizin önemli turizm değerlerinden biri olan Yedigöller Milli Parkına 35 km mesafede, kolay ve rahat ulaşım ağına sahip olması sebebiyle ilimizin önemli destinasyon ayaklarından da biridir. Yığılca yürüyüş parkurlarına başlarken yol üzerinde sizi muhteşem görüntüsüyle Hasanlar Barajı karşılıyor. Göze sığmayan büyüklükte ve güzellikteki göl her kıvrımından, her yüksekliğinden değişik manzaralar sergiliyor. Her yıl düzenlenen yelken ve kano yarışları bir yana, Hasanlar Baraj Gölü zengin balık kaynakları ile amatör olta balıkçılığı için uygun sahilleri ile dikkat çekiyor.

HASANLAR KÖYÜ-HASANLAR BARAJI PARKURU: Hasanlar Köyü-Hasanlar Barajı arasındaki 4 km’lik parkurdur. Orta zorlukta olup, su içinden geçmek gerekebilir. Boğazlı yürüyüş ayakkabısı ile dört mevsim yürünebilir. Sağlıklı her insanın yürüyebileceği bir parkur olup, Düzce Yığılca yolu üzerinde Hasanlar Köyü Orhangazi Camii önünden yürüyüşe geçilebilir. Kayın ağaçları arasında yürürken Hasanlar Baraj Gölü’nün muhteşem manzarasını izleyebilir, parkur boyunca karşılaşılan vadi ve kayalıklarda kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Alternatif su sporlarının yanı sıra, her yıl geleneksel olarak düzenlenen yelken yarışları, zengin balık kaynakları ile sportif amaçlı olta balıkçılığına müsait kıyıları ile Hasanlar Barajı görenleri kendine hayran bırakıyor.

YIĞILCA-SARIKAYA MAĞARASI PARKURU: Yığılca-Sarıkaya Mağarası arasındaki 12 km’lik parkurdur. Yığılca’nın Gökçeağaç Köyü yönünden yürüyüşe geçilir. Yer yer çam ağaçları ve bağ bahçe arasından geçen bir parkurdur. Kolay bir parkur olup iyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği olanlar yürümelidir. Parkur üzerinde mutlaka görülmesi gereken Sarıkaya Mağarası, genişliği 80 m boyu 75 m 15-40 m arasında değişen tavan yüksekliği, sarkıt, dikit ve odaları bulunan mağaranın girişi sarmaşıklarla kaplıdır. Bu parkur, Foto safari, kamp, dağ bisikleti için uygundur.

YIĞILCA-KARAKAŞ-MENGEN-YAYLATEPE-YEDİGÖLLER PARKURU: Yığılca-Karakaş-Mengen-Yaylatepe ve Yedigöller arasındaki 35 km’lik parkurdur. Yığılca merkezden yürüyüşe geçilir. İyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği olanlar için uygundur. Parkur, karışık yapraklı kayın, gürgen, meşe, ıhlamur, dişbudak, çam ağaçları, ile küçük melen vadisinde dere boyundan dağlardan, köylerden, tepelerden, geçen bir parkurdur. Yaban hayvanlara rastlanmaktadır. Orta zorlukta bir parkur olup dört mevsim yürünebilir. Bölge, foto safari, dağ bisikleti çadır kampı için oldukça uygundur. Yığılca-Yedigöller Milli Parkı yol ağı üzerinde şiirsel güzellideki köyler ve köy evleri, ekili alanlar, koyun ve kuzu sürüleri, zengin flora ve faunasıyla sizlere huzurlu ve keyifli bir yolculuk sunuyor. Eşsiz orman zenginliği bünyesinde sarıçam, köknar, kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, ıhlamur gibi birçok ağaç türü yanında mevsiminde dağ çileği lezzetlerini de barındırır.

YIĞILCA-HEBELER-YAĞCILAR-SAKLIKENT ŞELALESİ PARKURU: Yığılca-Hebeler-Yağcılar-Saklıkent Şelalesi arasındaki 7 km’lik parkurdur. Orta zorlukta bir parkur olup, dört mevsim yürünebilir. İyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği olanlar için uygundur. Yığılca-Yedigöller Yolu üzerinde Hebeler Köyü sapağından yürüyüşe geçilir. Yey yer çam ve kayın ağaçları ve bağ bahçe arasından geçen bir parkurdur.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 1612    Eklenme Tarihi : 04 Mayıs 2017 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 08 Kasım 2018 Perşembe