­ DÜZCE YAYLALARI | Kültür Portalı

Düzce Yaylaları - Düzce

Düzce'nin doğusundan batısına uzanan Elmacık Dağları üzerinde “Yayla Koridoru” oluşturabilecek nitelikte irili ufaklı birçok yayla bulunmaktadır. Bu yaylalar, arazi yapısı, iklimi, zengin su kaynakları ve bitki örtüsü ile doğa turizmine uygundur. Birbiri ardına sıralı ve bütünsel bir yapı arz eden Düzce yaylaları, Kardüz Yaylası'ndan başlayıp Abant Milli Parkı’na kadar devam eder.
 
 
Kardüz, Kızık, Pürenli, Balıklı, Hira, Sinekli, Derebalık, Torkul, Odayeri, Sırık, Keklik, Çiçekli, Şehirli, Kocayayla, Topuk, ikizler, Eğrelti, Yeniyurt ve Sakarca yaylaları “Yayla Koridoru” potansiyeli oluşturur. Bu yaylalar, birbiri ardına aynı paralelde uzanmış, yaylalar arası trans yolu bağlantısı olan ve her bir yayladan diğerine geçiş mesafeleri, 5 ila 20 dakika olup kolay ulaşım olanakları ile dikkat çekmektedir.
 
 
Yaylalar, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, çadır ve karavan kampı, foto safari, Off-Road vb. eko turizm alternatifleri ve yaylalar bütününde bulunan bazı yayla göletleri olta balıkçılığına uygun doğal ortamlar sunar.
 
 
Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 17480    Eklenme Tarihi : 28 Mart 2017 Salı    Güncellenme Tarihi : 25 Temmuz 2020 Cumartesi