­ HERAKLEİA SALBACE ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Herakleia Salbace Antik Kenti - Denizli

Bugün Herakleia Salbace Antik Kenti'nin bir kısmının üzerinde köy yerleşimi bulunur. Kent, Tabae (Davaz) Ovası’nın kuzeydoğu sonunda Salbacos (Babadağ) dağ silsilesinin eteklerinde Vakıf (Köyü) Mahallesi'nin bulunduğu alandadır. Antik kentin yönetim alanı, Aphrodisias’a komşu olarak küçük Timelos nehri tarafından sınırlandırılmıştır. Bu nedenle hem Aphrodisias’ın, hem de Herakleia’nın nehir tanrısı Timelos’tur. Bu tanrı her iki antik kentin Roma İmparatorluğu sikkeleri üzerinde gösterilmiştir. Kent adı Sikkeler üzerinde Herakleton olarak geçmektedir.

Adından da anlaşılacağı üzere kent yarı tanrı kahraman Herakles adına kurulmuştur. Antik kentin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak kentte ele geçen sikkelerin en erken tarihlisi MÖ 1. yy'dan daha geriye gitmemektedir. Bu da kentin Hellenistik dönemde kurulmuş olduğunu göstermektedir. Antik dönemde Karia Bölgesi sınırlarında yer alan Herakleia Salbace, Roma Dönemi öncesi yönetim birliği olarak Alabanda Conventus'una dahil edilmiştir. Roma dönemin de ise Aphrodisias yönetim birliğine dahil olmuştur. Bizans döneminde MS 5. yy’da tüm bölge kentlerinde olduğu gibi antik kentin etrafı sur duvarıyla çevrilmiştir. Bizans döneminden sonra 12. yy’dan itibaren bölge Türklerin eline geçmiştir.

Roma dönemine ait sikkeler üzerinde Glykon İmparator Neron (MS 54-68) zamanında Herakleia rahibi, Stephanephoros, Gymnasiarch, Boule, Priteneion ve Statilios Attalos olarak zikredilmiştir. Hatta bu sıfatlar MS 2.yy’da Antoninler Dönemi sikkeleri üzerinde dahi görülmektedir.

Antik dönemde Denizli çevresinde yer alan; Hierapolis, Laodikeia, Attouda, Karura, Herakleia Sallbace ve Eumeneia kentlerinde tıp bir bilim dalı olarak kabul edilmiştir. Yazıtlardan ve antik kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Herakleia Salbace'de (Tavas, Vakıf -Köyü- Mahallesinde) tıp bilimi çok ileriye gitmiştir. Özellikle aynı aileden olan doktorlar, Roma İmparatorları Trajanus (MS 98-117), Marcus Aurelius (MS 161-180) ve Lucus Verus (MS 161-169)’un baş hekimliklerini yapmıştır. Yazıtlardan elde edilen bilgilere göre İmparator Trajanus’un doktoru ve danışmanı Titus Statilius Kriton’dur. Yine kentte ele geçen bir yazıtta MS 50 yıllarında Archelaos’un önemli bir tıp doktoru olduğunu göstermektedir. Yine eldeki belgelere göre, Roma İmparatoru Antoninus Pius (MS 138-161) ve Marcus Aurelius’un (MS 161-180) doktoru Damokrates’tir. Şüphesiz Roma İmparatorları Marcus Aurelius (MS 161-180) ve Lucus Verus (MS 161-169) dönemlerin de şef doktor Statilius Attalos’tur. Yazıtlarda adı geçen diğer önemli doktor ise Diogenianost’tur.

Herakleia Salbace Antik Kenti güç tanrısı Herakles adına kurulmuş olmasına rağmen, kentin baş tanrısı Asklepios ve karısı Hygeia’dır. Bu da antik kentin tıp alanında ne kadar ileriye gittiğini ve antik dönemde burada yetişen doktorların tüm dünyada ün saldıklarını göstermektedir. Ayrıca Herakleia Antik Kentinde kabartmalar ve heykeller üzerinde sağlık tanrısı Asklepios ve karısı Hygeia sıkça betimlenmiştir. Bunlarla ilgili olarak antik kentte bir tıp okulu vardı ve burada antik dünyanın en meşhur hekimleri yetiştiriliyordu.

Denizli gezilecek yerler

Kaynak: Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Antik Kent
Kültür Turizmi
Denizli-Muğla Karayolu ile Tavas İlçesi'ne ulaşılır. Tavas'tan batı yönde devam eden Tavas-Karacasu yolu 10 km takip edilerek kuzeye ayrılan Vakıf (Köyü) Mahallesi yoluna dönülerek 1,5 km sonra Vakıf Mahallesine ulaşılır. Herakleia Antik Kenti Vakıf (Köyü) Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır.Tavas İlçesi'nden Vakıf Mahallesine minibüs ulaşımı vardır.
Vakıf (Köyü) Mahallesi Tavas İlçesi DENİZLİ

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4997    Eklenme Tarihi : 01 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 31 Mart 2020 Salı