­ İSMAİL BEY HAMAMI | Kültür Portalı

İsmail Bey Hamamı - Bursa

Çifte hamam öreni yapılış tarihi ve yaptıranı kesin olarak bilinmemektedir. Selçuklu Dönemi yapısı olduğu savunanlar olsa da 14. yy. yapılan bir Osmanlı yapısı olduğu daha çok kabul görmektedir. Mimari yapısı özellikleri ile Türk yapı sanatı tarihinde seçkin bir yeri vardır. Hamam kuzey-güney doğrultusunda, birbirine paralel eksenler boyunca dizilmiş ikişerden dört kubbeli mekan ile sadece temelleri bulunan doğu-batı doğrultusundaki dikdörtgen planlı altı mekandan oluşmaktadır. Dış cepheleri sade ve bölüntüsüz olan hamam moloz taş, tuğla ve harç malzeme ile düzensiz bir şekilde inşa edilmiştir. Yalnızca batı cephede düzgün tuğla dizileri görülür. Örtü sistemi ve mukarnaslar tuğladır. Günümüzde hamamın üstü çelik çatı ile kapatılarak dış etkenlerden korunması sağlanmıştır. Kaynakça: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

English

The Ismail Bey Hamam

The construction date is unknown. It is established to be a 14th century Ottoman structure. It has a special place in the history of Turkish architecture. The hamam consists of a four-domed area and rectangular planned six areas which only have the basic building.  The outside walls are made of rubble, block and mortar materials in an irregular way except for the west facade where we can see regular and even blocks. Nowadays, the hamam has been covered by a metal roof to protect it from the outside. Source : Bursa Provincial Directorate of Culture and Tourism.

Hamam
Kültür Turizmi
İstanbul Kapısı yakınlarında bulunan hamama Atatürk Caddesi üzerinden ulaşım sağlanabilir. The hamam which is located near to the Istanbul Door, can be reached through the Atatürk avenue.
Beyler Mahallesi Atatürk Caddesi İznik/BURSA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 1400    Eklenme Tarihi : 05 Mart 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 14 Mayıs 2018 Pazartesi