­ EMİR SULTAN KÜLLİYESİ | Kültür Portalı

Emir Sultan Külliyesi - Bursa

Emir Sultan Külliyesi bir padişah külliyesi olmayıp, önemli bir dini ziyaret yeridir. Özellikle dini günlerde akın akın ziyaretçilerle dolan, her gün Mevlid okutulan Emir Sultan Cami ve Türbesi; yabancı turistler kadar ilgi gördüğü kadar Bursalılar için de büyük önem taşımaktadır. Emir Sultan Külliyesi, Türkiye genelinde en çok ziyaret edilen yerlerdendir. 15. yüzyılın ilk çeyreğinde Bursa'da yaşayan 1429'ta vefat eden Emir Sultan, Buhara'da doğmuştur. Hz. Muhammed'in soyundan geldiği için "Emir", gönülleri fethettiği için "Sultan" denmiş ve "Emir Sultan" adıyla dillere destan olmuştur. Esas adı Muhammed'dir. Bursa'da çok büyük bir hürmet görmüştür. Osmanlı Padişahlarından Yıldırım Beyazid'in kızı Hundi Hatun ile evlenmiştir. Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

English

The Emir Sultan Külliye (complex) is not a Padishah compex but still has a religious importance. The complex gets a lot of foreign tourists as well as Bursa-based visitors. The Emir sultan Külliye is one of the most visited complex in Turkey. Emir Sultan, who was born in Bukhara, lived in Bursa in the first quarter of the 15th century and died in 1429. He was called Emir for being part of the family of the Prophet Muhammed (Peace Be Upon Him) and was called Sultan because he conquered everyone's love and respect. His real name was Muhammed. He was seen as a really respectable person in Bursa. He got married to Hundi Hatun, daughter of the Ottoman Sultan Bayezid I. Source: Bursa Provincial Directorate of Culture and Tourism.

 

Külliye
İnanç-Kültür Turizmi
Emir Sultan Mahallesine şehir merkezinden otobüslerle ulaşım sağlanabilir. You can reach the Emir Sultan street via buses from the center of the city.
Emir Sultan Mahallesi Doyuran Caddesi Yıldırım/BURSA

Konum Bilgileri

BU İÇERİKLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Görüntülenme Sayısı : 4116    Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 14 Mayıs 2018 Pazartesi