­ BOLU KAPLICA TURİZMİ | Kültür Portalı

Bolu Kaplıca Turizmi - Bolu

Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Bolu, önemli jeotermal kaynaklara sahiptir. Karacasu, Mudurnu Babas ve Sarot, Seben Pavlu kaplıcaları ile Göynük Çatak kaynağı Bolu’nun termal turizm potansiyeline sahip yerleridir.

Bolu Karacasu Kaplıcaları şehir merkezinin 5 kilometre kadar güneyinde, Karacasu Beldesi'nde bulunan kaplıcalar, Aladağ eteklerinde çevresi ormanlarla kaplı bir yerdir. Bölge, Turizm Bakanlığınca 17/10/1993 tarih ve 21731 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak “Termal Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Toplam 8 bin 640 kişilik yatak kapasiteli tesislere cevap verebilecek potansiyele sahip Karacasu’da halen 4 yıldızlı bir termal tesis bulunmaktadır. Ayrıca bu tesisin dışında bölgede belediyeye ait tesisler faaliyet göstermektedir.

Ayrıca bölgede Sağlık Bakanlığı'na ait 250 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi ve A.İ.B.Ü. ne bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunmaktadır. 42 - 44 derece sıcaklığındaki kaplıca suyu; romatizma, deri, dolaşım, kalp, solunum yolu, sindirim sistemi, kadın, böbrek, kemik ve kireçlenme rahatsızlıklarına, metabolizma bozukluklarına, banyo ve içme kürü şeklinde kullanıldığında iyi gelmektedir.

Kaynak: Bolu Kültür ve Turizm Rehberi, 2010, Bolu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bolu

Bolu Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 12210    Eklenme Tarihi : 04 Ocak 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 06 Ağustos 2020 Perşembe