­ KUŞ CENNETİ MİLLİ PARKI | Kültür Portalı

Kuş Cenneti Milli Parkı - Balıkesir

Kış mevsiminin sonlarına doğru Kuş Gölü'nün suları yükselmeye başlar ve kuzeybatı kıyısındaki, küçük söğüt korusunu ve etrafındaki sazlıkları kaplar. Kışın bahara döndüğü günlerde soğuk devreleri güney ülkelerinde geçiren göçmen kuşlar yuva kuracak yer olarak sessizlik içindeki Kuş Cenneti Milli Parkı'nı seçerler. Yuvalarında yumurtlar, kuluçkaya yatarlar. Yavrular gözlerini burada açarlar, beslenir, büyür, serpilir ve gelecek yıl yine gelmek üzere uzaklara uçarlar.

Göl suları, söğüt korusu ve sazlıkların sağladığı beslenme, güvenlik ve barınma olanakları ile elverişli iklim şartları, Avrupa-Asya kıtaları arasında büyük kuş göçlerini bu küçük (64 Ha) yurt köşesine yönelterek, yörenin memleketler arası ün kazanmasına neden olmaktadır. Kaşıkçıdan balıkçılara, çeltikçiden, karabataklara, saz bülbülünden pelikanlara, kuğudan kazlara, ördeklere kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan 239 kuş türünden 2-3 milyon kuş her yıl buraya uğramaktadır. Kuşcenneti Milli Parkı' nın ülkemizdeki diğer milli parklardan farklı özel bir yeri vardır. Uluslararası düzeyde önem taşıyan milli parktaki kuş zenginliği ve milli park tanımı içindeki başarılı koruma uygulaması nedeniyle 1976 yılında Avrupa Konseyince A sınıfı Avrupa diploması verilmiştir. 1981-1986-1991 ve 1996 yıllarında bu diploma yenilenmiştir. Ayrıca 15.04.1998 tarih ve 23314 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan kararla Kuş Cenneti, Romsen Sözleşmesi (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan Hakkında Sözleşme) kapsamına alınmıştır.

Görülebilecek Yerler: Kuş Cennetinde kuş yaşamının ilgi çekici dönemlerini izleme imkanı, Mart-Temmuz ve Eylül-Ekim ayları arasındadır. Gözetleme kulesinden geniş bir çevre gözetlenebilir.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli parkta bulunan müze ve idare merkezinde parkta başta kuşlar hakkında geniş bilgi verilmektedir. Milli parkta bilimsel araştırmalar yapmak park yönetiminin iznine bağlıdır. Tanıtım vitrinleri vardır. 2001 yılında yeniden yapılmış olan kuş gözetleme kulesi dünyadaki benzerleri arasında en büyük olanıdır. Yüksekliği 17,5 m. olup platformu 40 kişi alabilen kulede ziyaretçilere dürbün verilmektedir. Parkta konaklama ve yiyecek hizmetleri yoktur. 1 kilometre uzaklıkta ki Sığırcıatik köyündeki pansiyonlar ya da Bandırma, Erdek ve Gönen’ deki otellerde konaklama imkanı bulunabilir.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Milli Park
Doğa Turizmi
Marmara Bölgesi'nde, Balıkesir İli Bandırma İlçesi sınırları içinde Kuş Gölü'nün (Manyas Gölü) kuzeydoğusunda yer alan Milli Parka, Balıkesir-Bandırma karayolunun 15'inci kilometresinde güneye sapan 3 kilometrelik bir yolla ulaşılır. Balıkesir’den Manyas’a sefer düzenleyen birçok otobüs ve midibüs bulunmaktadır. Balıkesir’e ve Manyas’a karayolu ile ulaşılması mümkündür. Ayrıca Manyas'a ulaşıldığında şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Kuş Cenneti Millî Parkı; Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir içerisindeki Manyas Kuşgölü’ nün kuzeydoğusunda yer alır. Manyas, Gönen, Bandırma arasındadır.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 97315    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 12 Mart 2021 Cuma