­ MANAVGAT ŞELALESİ | Kültür Portalı

Manavgat Şelalesi - Antalya

Batı Torosların doğu yamaçlarından doğarak Sorgun bölgesindeki boğazdan Akdeniz’e karışan ve büyük yeraltı sularından beslenen 93 km uzunluğundaki Manavgat Nehri, yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen Manavgat Şelalesini oluşturur. Birçok balık ve kuş türüne (alabalık, sazan, kefal, levrek, karabalık, sutavuğu, ördek, kaz, yalıçapkını, değişik türlerde balıkçıllar, martılar vb.) ev sahipliği yapan Manavgat Nehri, söğüt, çınar, kavak, dut, karacaağaç gibi birçok ağaç türü ve zengin bir bitki çeşitliliğine de sahiptir. Ayrıca, tüm bu doğal güzelliklerin içinde macera yaşamaya imkan veren nehrin, belirli etaplarında rafting ve kano gibi çeşitli doğa sporları yapılabilmektedir.  

Fotoğraf: Servet Uygun

Manavgat Belediyesince doğal yapıya uygun çevre düzenlemesi yapılarak turizme yeniden kazandırılan Manavgat Şelalesi’nde, tüm ziyaretçilerin keyifle gezebileceği ve hizmet alabileceği rekreatif alanlar (restoran, büfe, satış üniteleri, dinlenme yerleri, tuvaletler ve seyir terasları vb.)  oluşturulmuştur. Muhteşem bir doğa manzarasına sahip olan şelale, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenektir.

Kaynak: Manavgat Belediyesi, http://www.manavgat.bel.tr/gezi-rehberi

Antalya Gezilecek Yerler

Manzara-Gezi
Doğa Turizmi
Manavgat Şelalesi’ne gitmek için öncelikle Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne ulaşmanız gerekmektedir. Türkiye’nin farklı noktalarından kalkan şehirlerarası otobüslerle Manavgat’a doğrudan ulaşılabilmekte, Manavgat’a geldikten sonra ise ilçeden şelaleye giden otobüs ya da minibüslere binerek ulaşım sağlanabilmektedir.
Manavgat Belediyesi: Yukarı Pazarcı Mh. 4010 Sokak No:1 Manavgat/ANTALYA
+90 (242)-742-80-00
+90 (242)-746-75-75
http://www.manavgat.bel.tr
belediye@manavgat.bel.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 231299    Eklenme Tarihi : 23 Ocak 2019 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 09 Nisan 2021 Cuma