­ TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ HUKUK MÜZESİ | Kültür Portalı

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi - Ankara

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi 5 Nisan 2012 tarihinde Avukatlar Haftası’nda açılmıştır. Türkiye’nin ilk ve tek hukuk müzesidir. Müze koleksiyonunda, düşünce ve uygarlık tarihinin gelişimine paralel olarak hukukun geçirdiği tarihsel dönüşümü görsel olarak yansıtan sanatsal objeler bulunmaktadır.

Müze envanterinde çeşitli dönemlere ait hukukçu giysileri, hukuksal belgeler, hukukçuların kullandığı eşyalar, diploma ve ruhsatnameler, çivi yazısı tabletler, Osmanlıca hukuk kitapları, fotoğraflar, foto kartlar ve heykeller bulunmaktadır. Müze, mitolojiden başlayarak günümüze kadar hukuk dünyasında görsel bir yolculuk sunmaktadır. Müzede toplam olarak 421 adet eser sergilenmektedir.

Müzedeki eğitim etkinliklerinde çocuklar gençler ve yetişkinlere yönelik farklı programlar kullanarak toplumda hukuk bilinci oluşturmak ve katılımcıları sanatla buluşturmak amaçlanmaktadır. Yorum ve yaratıcı düşünmenin ön planda tutulduğu etkinliklerde atölye uygulamaları ile hukuk sanatının ve hukuk bilgisinin sanatla birleştirilebileceği farkındalığı oluşturulmaktadır.

Ankara Gezilecek Yerler

Manastır
Kültür Turizmi
Balgat Semtine giden toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilir.
Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi Avukat Özdemir Özok Sokak No: 8 Balgat Ankara
0 (312) 292 59 09

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 5326    Eklenme Tarihi : 21 Ağustos 2014 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 30 Aralık 2021 Perşembe