­ İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ | Kültür Portalı

İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi - Ankara

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası, milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan bugüne kadarki birikimini toplumla paylaşmak üzere, Ankara Ulus’taki tarihi binayı İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi'ne dönüştürdü.

Müzeye, Bankanın kurucusu Atatürk’ün, askeri zaferlerin ancak iktisadi zaferlerle kalıcı olabileceği vizyonu çerçevesinde “Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” adı verildi. Müzede, Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar, Bankanın tarihi ile birlikte ele alınıyor.

Orijinal olarak korunan tarihi alanlar, sanat galerisi, sergi salonları...

Ankara Ulus’ta müzeye dönüştürülen tarihi binanın bodrum katındaki kiralık kasa bölümü ile giriş ve birinci katlarında orijinal olarak korunan özel tarihi alanlar ziyarete açıldı. Zemin ve birinci katlarda ayrıca, Bankanın iktisadi bağımsızlık tarihine dair koleksiyonunda yer alan fotoğraf, belge, obje ve filmler sergileniyor. İkinci katta, Bankanın iletişim faaliyetlerini ve toplumsal katkılarını anlatan “Türkiye İş Bankası İftiharla Sunar” başlıklı kalıcı bir sergi kurgusu yer alıyor.

Atatürk’ün misafir edildiği salon da görülebilir

Tarihi bina, İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından 1929 yılında İş Bankası’nın 3. Genel Müdürlüğü olarak inşa edildi. Atatürk’ün Çankaya Köşkü’ndeki çalışma odasını da tasarlayan Selahattin Refik Sırmalı tarafından dekorasyonu yapılan 90 yıllık tarihi bina, hizmete açıldığı ilk günlerden itibaren Ankara’nın simge yapıları arasında yer aldı.

22 Ekim 1929 tarihinde, Atatürk’ün misafir edildiği, orijinaline uygun şekilde korunan “İdare Meclisi Salonu” da Müzede izleyiciye açıldı. Atatürk’ün ziyareti sırasında çekilen fotoğraftan Kurt Bullent tarafından Müze için yapılan bir yağlıboya tablo ile Atatürk’ün Banka’nın İskenderiye Şubesi’ne hitaben imzaladığı Weinberg tablosu da sergileniyor.

Erken Cumhuriyet dönemi mimarisinin günümüze ulaşmış en önemli örneklerinden biri olan tarihi binada, Batı ve Osmanlı mimarisi ile Art Nouveau ve Neo Rönesans akımlarının izleri dikkat çekiyor.

İş Bankası İktibadi Bağımsızlık Müzesi Tatil Günleri: Dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri

İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Ziyaret Saatleri:10/00-18.00

İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

Kaynak: İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Ankara Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Ulus Heykel güzergahından geçen tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.
Çam Sokak No: 3 Ulus Altındağ Ankara
+90 (312)-311-42-68

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 18917    Eklenme Tarihi : 22 Mart 2020 Pazar    Güncellenme Tarihi : 26 Nisan 2020 Pazar