­ KAPLICALAR | Kültür Portalı

Kaplıcalar - Ankara

Kızılcahamam Kaplıcası  

Kızılcahamam ilçesinde yer alan Kızılcahamam Kaplıcası  Ankara’ya 75 km uzaklıktadır. Kaynak akım değeri 60 lt/sn, su sıcaklıkları 44- 86,5 C ve Ph değeri 7 olan Kızılcahamam kaplıca suları 8640 kişi/gün banyo ve termal yatak arzı kapasitesine sahiptir. Suları bikarbonat, klorür, sodyum, karbondioksit ve arsenik içermektedir. Bu şifalı sular, tüm romatizma hastalıklarına, nörolojik ve jinekolojik hastalıklara, sinir ve kas yorgunluklarına, kalp ve damar hastalıklarına, kan dolaşımı hastalıklarına, eklem ve kireçlenme hastalıklarına, sindirim sistemi ve solunum yolları hastalıkları ile kırık çıkık sekelleri, sedef ve egzama hastalıklarına iyi gelmektedir. 

Adres: Yenice Mah. Soğuksu Cad. No:1 KızılcahamamANKARA • Tel: 736 16 44 / 736 55 42

 

Kızılcahamam Sey Hamamı

Çankırı-Çerkes yolu üzerinde Güvem bucağının 2 km batısında yer alan Sey Hamamı suyu bikarbonatlı ve florürlü bir bileşime sahiptir. Termal tesislerden içme ve banyo tedavileri şeklinde yararlanılır. Sularının kalitesi yönüyle Kızılcahamam kaplıcaları ile aynı seviyeleri paylaşır. Kaplıca çevresinde konaklamak için pansiyonlar bulunmaktadır. Su sıcaklığı 43 C, Ph değeri 6,5 olan kaplıca suyu bikarbonat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit ve fl orür içermektedir. Banyo ve içme tedavisi için uygundur. Romatizma hastalıkları, eklem kireçlenme hastalığı, mide, bağırsak, kalp, damar, kan dolaşımı hastalıkları, kas ve sinirsel yorgunluklar, karaciğer, safra kesesi hastalıkları, beslenme bozuklukları ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

Adres: Yukarıkese Köyü Kızılcahamam, Ankara - Tel: 745 61 35

 

Ayaş İçmeleri ve Kaplıcaları  

Ayaş ilçesinde yer alan, Ankara’ya 83 km ve Ayaş ilçesine 23 km uzaklıkta, Ilıca vadisi tabanında yer alır. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı bir kaplıcadır. 380 oda ve 800 yatağın bulunduğu içmece ve kaplıcada çağdaş fi zik tedavi ve iyileştirme merkezi de bulunmaktadır. Tedavi amacıyla kullanılan kaplıca, otellerin dışında halka açık iki havuzu, dört özel banyosu, içme tesisleri, lokantası ve gazinosu ile tam bir tesistir. Sıcaklık derecesi 51 C, debisi 15 lt/sn, toplam mineral miktarı 9404 mg/ lt, radyoaktivitesi 38 ş/Avp dir. Hekim kontrolünde ve banyo uygulamaları şeklinde yararlanıldığında ortopedik ve nörolojiksekeller ile tüm romatizma hastalıklarının tedavisinde yararlıdır. İçme uygulaması şeklinde yararlanıldığında karaciğer, mide, bağırsak sistemi ile safra kesesinin fonksiyonel rahatsızlıklarında ve böbrek tembelliğinde etkindir. 

Adres: İçmeler Mevkii 06710 Ayaş/ANKARA - Tel: 718 31 01

 

Ayaş Karakaya Kaplıcası

Ankara’nın 58 km kuzeybatısında, Ayaş ilçesi içinde yer alır. Tarihi Kırkevler olarak anılan Selçuklu yapısının yanında bulunan kaplıca “Çifte Hamam“ olarak yapılmıştır. Üç kubbe ile örtülü hamamda erkekler ve kadınlar bölümü vardır. 1997 yılında kaplıcanın bahçesinde açılan açık termal havuz yaz aylarında hizmet vermektedir. Kaplıca suyunun sıcaklık derecesi 31 C, kaynak akım değeri 4,8 lt/sn, radyoaktivitesi 22 ş/Avp olarak ölçülmüştür. Kimyasal bileşimi bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu ve karbon dioksitli bir termal kaynak suyudur. Tarihi kaplıca hamamında dört özel banyo ve iki havuz bulunmaktadır. Banyo uygulaması şeklinde yararlanıldığında metabolizmaya, nörolojik hastalıklara ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. İçme şeklinde yararlanıldığında ise böbrek-mide-bağırsak hastalıklarına, soluma, solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Adres : İçmeler Mevkii – Ayaş /ANKARA Tel: 712 18 67 – 718 31 30

 

Beypazarı Dutlu-Tahtalı Kaplıca ve İçmeceleri 

Beypazarı ilçesindeki Dutlu-Tahtalı Kaplıca ve İçmeceleri Termal tesisler Ankara il merkezine 90 km, Beypazarı ilçe merkezine ise 20 km uzaklıktadır. Bir doğa harikası olan bu mekanda, yeşillikler arasında yer alan termal tesisler, temiz havası, sessizliği ile büyüleyici bir dinlenme ve şifa merkezidir. Tesislerde 24 adet duşlu, 36 adet küvetli olmak üzere toplam 200 oda ve 700 yatak vardır. Çadır kurmak için de yer bulunmaktadır. Su kaynaklarından kaplıca ve içmece şeklinde yararlanılır. Su sıcaklığı 31–51 C, kaynak akım değeri 6 lt/sn olarak ölçülmüştür. Banyo kapasitesi 2468 kişi/gündür. Kaplıca suyu klorürlü, sülfatlı, sodyumlu, kalsiyumlu ve karbondioksitli bir bileşime sahiptir. Termal su ile banyo tedavisi yanı sıra çamur tedavisi de yapılmaktadır. Hekim kontrolünde ve banyo uygulaması şeklinde yararlanıldığında tüm romatizma hastalıkları, nörolojik ve ortopedik sekellerin tedavisinde yararlıdır. İçme uygulaması şeklinde yararlanıldığında ise böbrek tembelliği, mide-bağırsakkaraciğer sistemi ile safra kesesi fonksiyonel rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Tesisler Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olup, doktoru ve tedavi merkezi vardır. 

Adres: Dibecik Mahallesi, Ankara-Beypazarı Devlet Karayolu 85. Km. 06730 Beypazarı/Ankara -  Tel: 772 41 00

 

Haymana Kaplıcaları

Haymana ilçesinde yer alan Belediye ve diğer özel işletmelerin termal tesisleri suları bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum mineralleri ile karbondioksit içerir. Bu tesislerin suları çok sayıda hastalığın tedavisinde etkilidir. Termal tesisisin sularından hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde yararlanıldığında ortopedik ve nörolojik sekellerin tedavisinde ve kronik dönemdeki romatizma hastalıklarının tedavisinde yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Haymana Belediyesi Seyran Kaplıcası

Adres: Ankara Belediyesi Seyran Kaplıcası Tel: 658 29 07

Haymana Belediyesi Medrese Kaplıcası

Adres: Ofisaltı Haymana - Tel: 658 29 02

Merkez Kaplıca
Adres: Haymana - Tel: 658 10 19

 

 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9876    Eklenme Tarihi : 23 Temmuz 2019 Salı    Güncellenme Tarihi : 24 Temmuz 2019 Çarşamba