­ GÜZELYURT / GELVERİ EVLERİ | Kültür Portalı

Güzelyurt / Gelveri Evleri - Aksaray

1924 yılına kadar, Güzelyurt’ta (Gelveri) Rum ve Türk nüfus barış içinde bir arada yaşamıştır. Kurtuluş Savaşı'nın ardından gerçekleşen mübadele ile Güzelyurt’lu Rumlar, göç ederek Yunanistan’ın Kavala şehrine bağlı Nea Kalvari’ye yerleştirilmiştir. Yunanistan’dan gelen Türklerse, Güzelyurt’tan göç eden Rumların evlerine yerleşmişlerdir. Gelveri evlerine yerleşen Türkler, yapılara sahip çıkarak bugünlere gelmesini sağlamışlardır. Antik değer taşıyan bu evler birer birer restore edilerek Kapadokya turizmine kazandırılmaktadır.

Güzelyurt'taki tarihi kemerli taş binalar ile kayadan oyma mekanlar birleştirilerek restorasyonunun ardından butik otellere dönüştürülmektedir. Güzelyurt’taki yarı kayaya oyma, ön cepheleri işlemeli Rum Evleri, Kapadokya mimarisinin en güzel örneklerini teşkil eder. Güzelyurt’un ilk yerleşim yeri Aşağı Mahalledeki Aya Gregorius Theologos Kilisesi çevresindeki kaya mekânlardı. Kaya konutların ön kısmına tonoz örtü sistemiyle yapılar eklendi. Bunun sonucu olarak önü yapı arkası kayaya oyma olan konutlar kullanılmaya başlandı. 19 ve 20. yüzyıllarda ise Yukarı Mahallede kaya oymalarına konutlar inşa edildi. Güzelyurt evlerinin çatılarında kemer sistemi kullanılmaktadır. Bu özelliğiyle Güzelyurt evleri 100–200 yıldır sapasağlam ayakta kalmaktadır. Güzelyurt evlerinin giriş kapılarında evin yapım tarihini görmek mümkündür. Güzelyurt’taki tarihi evler, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kaynak: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aksaray Gezilecek Yerler

Sivil Mimari
Kültür Turizmi
Aksaray şehir merkezine 36 kilometre uzaklıktadır. Şehir Merkezinden Güzelyurt İlçesine sabah 09:00 ile 19:00 arasında toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.
Güzelyurt Aksaray
+90 (382)-213-24-74
+90 (382)-212-46-88
http://www.aksaraykulturturizm.com/tr
iktm68@kultur.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 24981    Eklenme Tarihi : 27 Aralık 2012 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 21 Ocak 2021 Perşembe