­ BÜYÜK SAAT KULESİ | Kültür Portalı

Büyük Saat Kulesi - Adana

Adana Büyük Saat Kulesi Seyhan ilçesi Ali Münif Caddesi üzerinde bulunmaktadır. 1881 yılında Vali Ziya Paşa tarafından yapımına başlanmıştır. 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlattırılmıştır.

Kule kesme taştan yapılmıştır. Uzunluğu 32 metre olan kule kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. Temel derinliğinin 35 metre olduğu söylenir. Saat kulesi dikdörtgen şeklinde taş tuğlalardan yapılmıştır. Kulenin inşası sırasında Osmanlı'da değişik illerde saat kuleleri vardı. Bu saat kuleleri arasında en uzunu Büyük Saat'tir. İkincisi ise Dolmabahçe Saat Kulesi’dir. Örme işlemi oldukça zor olan küçük taş tuğlalardan imal edilmiş ve yapımından uzun bir süre sonra Almanya’dan özel olarak saat makinesi getirilmiştir. O kadar sağlam yapılmıştır ki 1998’deki Adana depreminden sonra bile ayakta kalmayı başarabilmiştir.

Adana Gezilecek Yerler

Saat Kulesi
Kültür Turizmi
Şehir merkezine yakın olup, merkezden dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile gidilebilir. Ayrıca metro ile de gidilebilir.Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Ulucami Mahallesi, 25005. Sk. No:3, 01010 Seyhan/Adana

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 81656    Eklenme Tarihi : 26 Mart 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 12 Şubat 2020 Çarşamba