­
Şefik Bursalı
(1903 - 1990)
 
1903 yılında Bursa’da doğan Şefik Bursalı, hocaları olan İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Namık İsmail ve Avni Lifij’in Türk Ressamlar Birliği sergilerine öğrenciyken katılmaya başladı. Daha sonra Avrupa’ya giden Bursalı birçok sanat merkezinde çalışma imkânı buldu. İzmir, Konya ve İstanbul liselerinde öğretmenlik yaptı. 1934-1936 yılları arasında Konya’da step karakterini yansıtan Selçuk, Mevlana konulu resimleriyle ün kazandı.
 
Balıkçılar
 
1937-1938 yılları arasında Atatürk’ün arzusuyla eserlerini Moskova, Leningrad, Kiev, Bükreş, Belgrat, Atina ve Paris şehirlerinde sergiledi. Avrupa’nın diğer şehirlerinde de sergilere katıldı ve olumlu eleştiriler aldı. Ressam 20 Nisan 1990 tarihinde vefat etti.
{BENZERICERIK="Türk Ressamlar"}
 
Şişli Açıklığı
 
Şefik Bursalı'nın ölümünden sonra yaşadığı ev müzeye dönüştürüldü. Bursa’da bir sokağa ve sanat galerisine ressamın adı verildi. 
 
Bursa'dan
 
Şefik Bursalı'nın İstanbul, Erzurum, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Konya’dan yaptığı manzaralar, Anadolu manzara dağarcığında önemli bir yer tuttu.
 
Erzurum'dan
 
Nü, portre ve natürmortlar da yapan Bursalı, klasik değerlerle, denge ve uyumu gözeterek, herhangi bir ekol ya da üsluba bağlı kalmaksızın çalıştı.
 
KaynakAnkara Resim ve Heykel Müzesi / Editör Zeynep Yasa-Yaman, Fotoğraflar: Sıtkı Fırat, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012