­
1915 yılında İstanbul’da doğan Cihat Burak, 1937 yılında ortaöğrenimini Galatasaray Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünden 1943'te mezun oldu. Üç yıl Paris'te mimarlık ve resim eğitimi gördü. Mimar, ressam ve öykü yazarı olan Burak, 1994 yılında vefat etti.
 
Fahrünisa Zeid
 
Sanatçı, 1950’lerden itibaren kendi özgün çizgisinde ilerleyerek geleneksel halk kültüründen yararlandı. İstanbul’un pitoresk köşelerini gösteren manzaralarından sonra Kuva-yı Milliye, Kurtuluş Savaşı gibi tarihi konuları, Fahrünnisa Zeid gibi tanınmış isimleri ve toplumsal olayları resimlerinde konu edinmeye başladı. Aldığı eğitimin etkisiyle mimariye, çizgiye ve dekoratif anlatıma ağırlık verdi.
 
{BENZERICERIK="Türk Ressamlar"}
 
Burak, Istakoz ve Eylemlerimiz gibi resimlerinde fantezi, ironi ve mizah unsurlarını kullanarak eğlence dünyasını ve kent kültürünü toplumsal gerçekçi bir yaklaşımla ve eleştirel düzeyde ele aldı.
 
Istakoz
 
Kaynak
 
Ankara Resim ve Heykel Müzesi / Editör Zeynep Yasa-Yaman, Fotoğraflar: Sıtkı Fırat, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012