­ KRİSPOS ANIT MEZARI | Kültür Portalı

Krispos Anıt Mezarı - Zonguldak

Karadeniz Ereğli'de gösteriler yapan ve orada ölen eski Mısırlı pandomim sanatçısı Krispos’un anısına yapılmıştır. Kaidesi ile birlikte 2.10 metre yükseklikte bulunan anıtın önünde 19 satırdan oluşan ve kazılarak yazılmış bir şiir bulunmaktadır. Anıt, yüksek bir kaide üzerinde oturtulmuş iki korint başlıklı sütun, sütunların arasında içinde başsız bir büstün bulunduğu oyuk ve üçgen çatı olarak tasarlanmış taç kısmından oluşmaktadır.

Dönemin ünlü pandomim sanatçısı Krispos adına yapılmış bu mezar anıtı üzerindeki kitabede şunlar yazılıdır. “Mezarlar insanların en son evleri ve en son duvarlarıdır. onlar bedenlere evlerden daha sadıktırlar. Onlardan kalan akıtılan gözyaşları ve ölülerin sonsuza dek kalacak fani olmayan miraslarıdır. Ölüm uykusundan sonra artık vücudun güzelliği geri alınamaz. Burası bir sukun şehridir. Çıplak olarak taşınıp içine gömülünen sağlam ebedi istirahatgah ebedi evdir. Bu nasıl bir mezardır ve burada yatan kimdir? Hayatta kazanılan zaferlerin nefrete layık abidesidir. Taş ve toprak olanın işaretleri. Ölülerin mezar taşları suskun harflerinizle öleni dile getiriniz. Vücudunuzu yitirip telef ettikten sonra hangi insan buraya ismini verdi? Ölü insan Krispos. Fariz Ülkesinin (Mısır) ve başak taşıyan Nil Nehri’nin vatandaşı, bu anıtın altında yatmaktadır."

Kaynak-Fotoğraf: Zonguldak İl Kültür Turizm Müdürlüğü 

Zonguldak Gezilecek Yerler

Anıt Mezar
İnanç-Kültür Turizmi
Anıt Karadeniz Ereğli Müzesi bahçesinde bulunmaktadır. Kent merkezinden yürüyerek 5 dakika, otobüs terminalinden ise 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.
Orhanlar Mah., Yalı Cd No:96, Meydanbaşı/Zonguldak
0 (037) 232 34 55

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6822    Eklenme Tarihi : 17 Ocak 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 26 Ağustos 2021 Perşembe