­ KAZANKAYA KANYONU (KAZANKAYA VADİSİ) | Kültür Portalı

Kazankaya Kanyonu (Kazankaya Vadisi) - Yozgat

Kazankaya Kasabası, Yozgat İli Aydıncık İlçesine bağlı, Çekerek Alaca yolunun 4 km kuzeybatısında, Aydıncık İlçesine 10 km uzaklıkta ilçenin kuzeyinde yer alan bir kasabadır. Kazankaya Kasabasının önemini artıran en büyük doğal harika, Kazankaya Kanyonu ve bu alandaki tarihi yerleşim izleridir.

Girişi Kazankaya kasabasında başlayan kanyonun uzunluğu 10 km’dir. Güneyinde 1363 m yüksekliğindeki Alan Dağları, batısında ise Malbelen Tepesi yer almaktadır. Kanyon içerisinden, Yeşil Irmağın bir kolu olan Çekerek Irmağı geçmektedir. Irmağın aktığı vadinin her iki yanında yükselen kayalar üzerinde duvar kalıntıları, hatıl oyuklar ve merdiven basamakları, tanrıça Kybele (Kibele)kabartması (bereket ve bolluğun simgesi) görülmektedir. Bir niş içerisinde, kabartma şeklinde yapılmış olan devasa boyuttaki (boyu 3.16 m) tanrıça Kybele (Kibele) kabartması, Çekerek Irmağının diğer yanındaki kayalar üzerinde yükselen kaleye doğru bakmaktadır.

Kasabanın güneydoğusunda tabanı kayalık olan ve güneybatısından akan ırmağa sarp kayalar halinde inen tepenin adı Sarıbaba’dır. Söz konusu tepe ve kayalıklar üzerinde MÖ olduğu düşünülen yerleşim izleri bulunmaktadır.

Kasabanın doğusunda yer alan Karagözlük Tepe denilen alanın güneyinde sırtlar halinde inen tarlalar vardır. Burası Güllük olarak adlandırılmaktadır. Güllük’ te araştırmacılar tarafından Hitit Mezarlığı tespit edilmiştir.

Yozgat'da gezilecek yerler

Kaynak: Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşiv

Kanyon
Doğa-Kültür Turizmi
Ulaşım karayolu ile yapılmaktadır.
Aydıncık Kazankaya Köyü - Aydıncık / YOZGAT

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 15863    Eklenme Tarihi : 25 Nisan 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 24 Aralık 2018 Pazartesi