­ ADAMKAYALAR | Kültür Portalı

Adamkayalar - Mersin

On bir ayrı çerçeve içerisinde yer alan Adamkayalar kabartmalarının yamaçtaki kompozisyonları içerisinde en sık yinelenen figürler, dört ölü ziyafeti sahnesine ait olanlardır. Bu sahnelerde ölüler ya yalnız ya da eşleri ve oğulları ile beraber gösterilmişlerdir. Adamkayalar kabartmalarında ölülerin oğulları ve ayrıca iki erkek kabartması, asker olarak işlenmiştir. Bu kabartmalardan ölü ziyafetlerinin yer aldığı yamacın orta kesimine yakın yerde, alttaki platform seviyesinin hemen üstünde bir sunak taşı ile solunda bir adam, sağında bir kadın figürü ve bu figürün sağında, oturarak ayin yapmak amacıyla kaya içerisine oyulmuş beş basamaktan oluşan bir kompozisyon yer almaktadır.

Başka bir kabartmada, bir adamın sol eliyle bir keçiyi boynuzlarından tutarak getirdiği diğer elinde bir üzüm salkımı taşıdığı görülmektedir. Adamkayalar’daki veda sahnesinde de ayakta duran ve ölmüş olan kişiyi temsil eden erkek, oturur vaziyette gösterilmiş karısıyla el sıkışmaktadır. Bu kabartmaların oluşturduğu kompozisyonların içerisinde fonksiyonu henüz tam olarak bilinemeyen paltolu bir adamla, elinde bir eşya taşıyan başka bir adama ait figürün oluşturduğu iki kabartma daha bulunmaktadır. Adamkayalar kabartmaları, sahnelerin altında bulunan yazıtların (bu yazıtlarda ölen rahiplerin adlarının yazıldığı anlaşılmıştır) incelenmesi sonucunda İÖ 2'nci yüzyıla tarihlendirilmiştir. Kabartmalara inmeden sağda bulunan tepenin zirvesinde yer alan ve pek de tanınmayan ören yeri içerisinde bir kule yapısı, köşeli planlı veya düzgün bir şekli olmayan, içleri tek veya çapraz kemerli olan mekanlar yer almaktadır. Genellikle poligonal duvar örgü sistemi görülmektedir. Çok sayıda lahitin varlığı dikkat çekmektedir.

Kaynak: Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi.

Mersin Gezilecek Yerler

Antik Kent
Doğa-Kültür Turizmi
Narlıkuyu’nun yaklaşık 11 kilometre kuzeyinde, Karyağdı (Mitan) Vadisi’nin doğu yamacı üzerinde, yan yana işlenmiş kaya kabartmaları topluluğuna verilen mahalli isimdir. Buraya ulaşmak için Kızkalesi’ndeki Adamkayalar tabelasından kuzeye dönülür, Hüseyinler yolundan 7 kilometre sonra sola ayrılan toprak yola girilir. 2 kilometre kadar gittikten sonra, kabartmalara inilen merdiven basamaklarına gelinir. Özel veya kiralık araç ile ulaşılabilir.
Hüseyinler Mahallesi Silifke / Mersin

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 35516    Eklenme Tarihi : 24 Şubat 2013 Pazar    Güncellenme Tarihi : 11 Şubat 2020 Salı