­ ATLI CİRİT OYUNU | Kültür Portalı

Atlı Cirit Oyunu - Malatya

Oyun

Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata sporudur. Türkler bu atlı oyunu Orta Asya’dan günümüze taşımışlardır. 16'ncı yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19'uncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır. Daha sonraları tekrar popüler bir gösteri oyunu olarak yaygınlaşmıştır.

Atlı cirit sporunda Malatya’da iki kulüp mevcut olup bu sporu yaşatmak ve geliştirmek adına festivallerde cirit gösterileri yapılmaktadır. Her yıl Malatya, Türkiye Şampiyonası'na katılmaktadır. İlimizde yıllardan beri oynanan ata sporu il kez 1988 yılında resmi kulüp bazında faaliyete başlamış olup halen devam etmektedir.

Atlı cirit sporunda bir takım yedi asıl iki yedek sporcusuyla saha çıkmaktadır. Yedek sporcular atlarıyla her an oyuna girecekmiş gibi saha kenarında hazır bulundurulur. Bu sporda eksi ve artı puanların olduğu ve hiçbir spor dalında olmayan rakibi bağışlama (affetme) atlı ciritte mevcuttur. Cirit Oyunu, daha 40–50 yıl öncesine kadar Anadolu'da yaygın bir oyun olduğu halde son yıllarda sadece Erzurum, Erzincan, Uşak, Bayburt, Ankara, Manisa, Kars, Sivas ve Malatya’da devam etmektedir.

Kaynak: http://www.gelenekselfed.gov.tr/cirit.html Nihat Yıldız - Malatya/Yazıhan Atlı Cirit Kulübü Başkanı

Görüntülenme Sayısı : 3241    Eklenme Tarihi : 28 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 04 Ocak 2021 Pazartesi