­ DERELİ TERMAL TURİZM MERKEZİ - EMET | Kültür Portalı

Dereli Termal Turizm Merkezi - Emet - Kütahya

Emet Günlüce – Dereli Bölgesi; 05.03.2012 tarih 2012/2901 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Emet-Tavşanlı yolu üzerinde , Emet ve Tavşanlı İlçelerine 20 kilometre Kütahya’ya ise 70 kilometre uzaklıkta Günlüce Beldesi'ndedir. Denizden yüksekliği 980 metre olan termalin suyu; Oligometrik sular grubuna girer. Su sıcaklığı 38-40 derecedir. 

Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içeren termal suyun; Eklem Romatizması, Kemik Erimesi, Kas İltihapları ve Ağrıları, Sinirsel Hastalıklar, Spor Yaralanmaları, Ruhsal Hareket Bozukluklarına iyi geldiği ifade edilmektedir.

Kaplıcaya ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır  Kaplıcaya 6 kilometre mesafede Kurtuluş Savaşımız sırasında Emet müdafaasında şehit olan askerlerimiz anısına yapılan Cevizdere Şehitliği bulunmaktadır.

Kaplıcada Belediyeye ait üç adet kapalı havuzlu hamam ve 10 adet özel banyo bulunmaktadır. Kaplıca, Günlüce Belediyesi tarafından işletilmekte olup, 12 ay boyunca Belediye tarafından hizmet verilmektedir.

Kütahya Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11929    Eklenme Tarihi : 15 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 06 Ağustos 2020 Perşembe