­ MENUÇEHR CAMİ | Kültür Portalı

Menuçehr Cami - Kars

Ani Ören Yeri'nde iç kaleye çıkan yolun güneyinde bulunan plato üzerine inşa edilen Menuçehr (Menuçihr) Camisi, planı bilinen ve günümüze sağlam bir şekilde ulaşan en eski Selçuklu eserlerinden biridir. Ani şehrinin Selçuklular tarafından fetih edilmesinden sonra 11. yüzyılda Ebû'l Menuçehr Bey tarafından yaptırılmıştır. 
 
Özgen Beşli
 
Cami tamamen tüf taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı harim, beş sütunla üç sahına ayrılmıştır. Sahınların içindeki her bir bölüm kare planlıdır. Bu bölümlerin üzeri farklı şekilde tasarlanmış tonozlarla kapatılmıştır. Yapıya kuzeybatı köşede bulunan kapıdan geçilerek girilmektedir. Yapının kuzey cephesinde ikinci bir girişi daha bulunmaktadır. Burası minareye açılan bir kapıdır. Bu cephenin bitişiğinde bulunan minare sekizgen planlı olarak yapılmıştır. Minarenin gövdesi üzerinde bir kitabe panosuna da yer verilmiştir.
 
Özgen Beşli
 
Ayaklar, sekizgen planlı ve yukarıda köşeleri pahlanmış sütun başlıklarına oturmaktadır. Ayaklar zeminde yine sekizgen kaidelere oturtulmuştur. Ayaklar arasındaki kemerler dairevi plan formundadır.
 
Özgen Beşli
 
Yapıya ait olan kitabede yapının inşa tarihiyle ilgili bilgiler yer almaktadır:
 
"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Bu mescid ve minarenin yapılması büyük emir Savr oğlu Şücauddevle Ebu Suca Manuçehr tarafından Efendimiz, Ulu Sultan, Büyük Sehinsah Doğunun ve Batının Sultanı Fetih babası Alparslan oğlu Melik Şah'ın iktidarlan zamanında emredildi."
 
Yapının minaresi sekizgen planlıdır. içten spiral merdivenle yukarı çıkılmaktadır. Minarenin tepesinde şerefe bölümüne çıkılmaktadır. Doğuda bulunan ikinci bir sıra ile yapının içindeki sultan mahfiline çıkılır.
 
Yapının mihrap nişi yarım dairevi planda ve üzeri mukarnaslı olarak yapılmıştır. Yapının içerisi duvar yüzeylerinde belirli bir seviyede yerleştirilmiş pencerelerle aydınlatılmaktadır. Bunların dışında merkezdeki kubbe üzerine yerleştirilmiş küçük açıklıklarda yapının içine ışık sağlamaktadır. Yapının arkasında bazı mezarlar ve mezar taşları görülmektedir.
 
Özgen Beşli
 
Kaynak: Selçuklu Mirası web sitesi, Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Kars şehir merkezinden günde iki kez düzenlenen otobüs seferleri, tur firmaları ya da özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.
Ocaklı Köyü Yolu, 36000 Ocaklı/Kars

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 13151    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 06 Temmuz 2023 Perşembe