­ ABUGHAMRENTS KİLİSESİ / POLATOĞLU KİLİSESİ | Kültür Portalı

Abughamrents Kilisesi / Polatoğlu Kilisesi - Kars

Abughamrents Kilisesi, Ani Ören Yeri’nde “korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı” olarak tescillenmiş yapılardan biridir. Aziz Gregor Kilisesi ve Polatoğlu Kilisesi olarak da bilinir. Şehrin batısında, Bostanlar Deresi’ne bakan yamacın kenarında yer alan yapının ilk inşa tarihi ve banisi bilinmemektedir.
 
TGA
 
Bununla birlikte kilisenin duvarında bulunan kitabelerden birinde yer alan bilgilere dayanarak, olasılıkla 980 yılı civarında inşa edildiği düşünülmektedir.
 
Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Günümüze sağlam durumda ulaşan kilise, üç basamaklı platform üzerine kırmızı, siyah ve kahverengimsi düzgün kesme taşlarla inşa edilmiştir.
 
Official Turkish Museums
 
Silindirik bir yapıya sahip olan kilise, sekizgen kubbeli olup kubbenin temeli, derin yüzeyi ayıran birbirine geçmiş ince sütunların desteklediği altı kenar sütun üzerinde durmaktadır. Güneybatıya açılan tek kapısı bulunan kilisenin sekizgen kubbesinin her köşesinde birer pencere mevcuttur.
 
Gülcan Acar
 
Kilisenin apsisinin bulunmayışı bu kilisenin bir anıt mezar binası olarak kullanıldığı sonucunu doğurmaktadır. Kilisenin güney cephe duvarındaki oyma tekniği ile yapılmış güneş saati dikkat çekicidir.
 
Kaynak: 
 
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, “Ani Kültürel Peyzajı Yönetim Planı”
 
Kilise
Kültür Turizmi
Kars şehir merkezinden günde iki düzenlenen otobüs seferleri, tur firmaları yada özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.
Ocaklı Köyü, Ani Antik Kenti
http://www.karskulturturizm.gov.tr
iktm36@kulturturizm.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11927    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 22 Temmuz 2024 Pazartesi