­ YAVŞAN YAYLASI | Kültür Portalı

Yavşan Yaylası - Kahramanmaraş

Kahramanmaraş il merkezine 36 kilometre mesafededir. 15.12.2009 tarihinde Türkiye’nin 39. Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, 348 hektar büyüklüğünde bir alanı kaplamaktadır. Toplam alanı 348 hektar olan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı,3 kullanım alanına ayrılmıştır.

  • Mutlak Koruma Alanı: 238 hektar
  • Sınırlı Kullanım Alanı: 77 hektar
  • Kontrollü Kullanım Alanı: 33 hektar'dır.

Tabiat Parkının güney kısmında, 238 hektarlık alan, 600-700 yaşlarında sedir ağaçları, çeşitli endemik flora ve fauna türlerini bulundurmaktadır. Bitki türleri açısından oldukça zengin olan Yavşan Yaylası'nda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, alanda 67 familyaya ve 287 cinse dağılmış 529 tür takson bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu bitkilerden 65 tanesi (yüzde 12,3’ü) endemiktir. Alanda, iğne yapraklı türlerden ülkemizde doğal olarak yetişen Toros Göknarı (Abies cilicica), Toros Sediri (Cedrus libani), karaçam ile ardıç, yapraklılardan titrek kavak ve meşe türleri yayılış göstermektedir. Dere içlerinde yabani ceviz bulunmaktadır.

Saha değişik türde yaban hayvanına ev sahipliği yapmaktadır. Yabani hayvan olarak; yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan ve değişik kuş türleri bulunmaktadır. Yavşan Yaylası Tabiat Parkı’nın ulusal ve uluslararası düzeyde sahip olduğu kaynak değerlerin korunarak, koruma-kullanma dengesi içinde devamlılığı ile aynı zamanda halkın dinlenme, eğlenme ve bilgilenmesini sağlaması yanında; Biyolojik çeşitliliğin korunması, doğa mirası¬nın korunması, Kültür mirasının korunması, Abiyotik doğal kaynakların korunması (Toprak, su ve hava) çevre eğitimi ve rekreasyonel kullanım hedeflenmiştir.

Kaynak: http://www.milliparklar.gov.tr/AnaSayfa/hafta_korunan_alan/2korunanAlan_copy1.aspx?sflang=tr adresinden 22.07.2014 tarihinde alınmıştır.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Yayla
Doğa Turizmi
Yavşan Yaylası
Onikişubat-Kahramanmaraş

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 13395    Eklenme Tarihi : 26 Şubat 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 12 Ağustos 2021 Perşembe