­ TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi - İstanbul

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk ve İslam Sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesi olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda Osmanlı Dönemi’nde açılan son müzedir.1914 yılında Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi İmaretler Bölümü’nde kurulan müze, 1965-1983 yılları arasında onarılan İbrahim Paşa Sarayı'na taşınmış ve 1983 yılında ziyaretçilere açılmıştır.

Sultan Ahmet Meydanı batısında yer alan İbrahim Paşa Sarayı (16.yy.) 1983 yılından beri Türk ve İslam Eserleri Müzesidir. Sultan sarayları dışında günümüze gelen tek özel saraydır. Kemerler üzerine yükseltilmiş yapı üç taraftan ortadaki terası çevreler. Terastan müzenin ilk bölümüne merdivenlerle ulaşılır. Odalar ve salonlarda İslam dünyasının değişik ülkelerinde meydana getirilmiş nadir sanat eserleri sergilenmektedir.

İslam sanatının en erken döneminden 20’nci yüzyıla uzanan zaman diliminde Emevi, Abbasi, Kuzey Afrika, Endülüs, Fatımi, Selçuklu, Eyyubi, İlhanlı, Memlük, Timurlu, Safavi devletleriyle çeşitli Kafkas Ülkeleri, beylikler ve Osmanlı Dönemi eserlerini bakımından zengin bir koleksiyona sahip müzede birçok bölüm kendi başına müze olabilecek niteliktedir.

Müzenin sadece ‘El Yazmaları’ bölümü 18 bin 298’i bulan esere ev sahipliği yapmaktadır. Sergilenen taş ve pişmiş toprak, metal ve seramik objeler, cam eşyalar devirlerinin en kıymetli örnekleridir.

Büyük salonların bulunduğu geniş camekanlı kısımda sayıları 1700’ü bulan el işi Türk halılarının şaheser örnekleri sergilendiği koleksiyon, dünyanın en zengin koleksiyonlarından biridir. 13’üncü yüzyıl Selçuklu halıları ve sonraki asırlara ait diğer parçalar itina ile sergilenmişlerdir.

Halı bölümünün alt katında ise son birkaç yüzyıla ait Türk günlük yaşamı ve eserlerinin sergilendiği ‘Etnoğrafya Bölümü’   bulunmaktadır.

İstanbul Gezilecek Yerler

Müze
İnanç-Kültür Turizmi
Kabataş-Bağcılar Tramvay hattı ile ulaşılabilir.
Adres : At Meydanı Sok. No:46 İbrahim Paşa Sarayı Sultanahmet/İstanbul
0 (212) 518 18 05
tiem@tiem.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11166    Eklenme Tarihi : 06 Mayıs 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 08 Mart 2022 Salı