­ TİREBOLU BEDRAMA KALESİ | Kültür Portalı

Tirebolu Bedrama Kalesi - Giresun

Tirebolu İlçesi'nden yaklaşık 8 kilometre içeride Örenkaya Köyü'nde yer alan kale, doğal, sivri ve deniz kıyısına hâkim oldukça yüksek bir kaya üzerine kurulmuştur. Bedrama Kalesi,  Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 18.12.1992 tarih ve 1534 Sayılı Kararı İle koruma altına alınmıştır. Kalenin inşa tarihi bilinmemekle beraber Ortaçağ yapısı olduğu görüşü yaygındır. Kuzey – güney doğrultusunda uzanan kale dikdörtgene yakın bir plan göstermektedir. Yerli kayalar üzerine oturan kaleye, güneydoğu tarafından çok dar patika bir yolla çıkılmaktadır. Kalenin iç tarafı kuzeye doğru eğimlidir. Kalenin kuzey duvarına yakın yerinde iki kuyu ve bir de sarnıç bulunmaktadır. Kuyunun çevresi kare taşlarla belirlenmiştir.

Tirebolu Bedrama Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Giresun Merkez ile Tirebolu ilçesi arası 46 kilometredir.  Bedrama Kalesi, Tirebolu / Örenkaya Köyü'nde  bulunmakta olup, Tirebolu merkeze olan uzaklığı 8 kilometredir. Araç yolundan kaleye patika yol ile çıkılmaktadır.

Tirebolu Bedrama Kalesi'ni ve ilde bulunan diğer kaleleri ziyaretinizde Giresun'da konaklayabileceğiniz bakanlık belgeli tesislere ulaşmak için tıklayınız. Giresun'dan dönerken alabileceğiniz seyahat hatıraları için tıklayınız.

Kaynak: Giresun İl Kültür Turizm Müdürlüğü

Giresun Gezilecek Yerler

Kale
Kültür Turizmi
Giresun ile Tirebolu ilçesi arası 46 kilometredir. Bedrama Kalesi, Tirebolu / Örenkaya Köyü'nde bulunmakta olup, Tirebolu merkeze olan uzaklığı 8 kilometredir. Araç yolundan kaleye patika yol ile çıkılmaktadır.
Örenkaya Köyü Tirebolu / GİRESUN

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6285    Eklenme Tarihi : 11 Kasım 2019 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 23 Mart 2022 Çarşamba