­

TOROSLARDAN AMANOSLARA GÖNÜL DİLİ OYALARIMIZ SERGİSİ | Türkiye

Etkinlik Bilgileri

Sergi
09 Aralık 2021 Perşembe - 10:00    ~    16 Aralık 2021 Perşembe - 16:00
Ulusal
Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü - Adana Olgunlaşma Enstitüleri
Küçükdalyan, Antakya Reyhanlı Yolu No:117, 31120 Antakya/Hatay
Türk kültüründe oya örücülüğü el sanatları açısından önemli bir yer tutmaktadır. Oya; iğne, mekik, firkete ve tığ gibi araçlarla, ipek, pamuk ve sentetik ipliklerle ve pul boncuk gibi malzemelerle yapılan, tekniği örgü olan bir el sanatı türüdür. Süslenmek ve çeşitli eşyaları süslemek amacı ile yapılan oyayı kadın giyim kuşamında da görmekteyiz. İlimiz geleneksel el sanatları içerisinde önemli bir yer tutan ve giyim kuşamda kullanılan oyanın kaybolmaya yüz tutması, kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılmasının önüne geçmesine sebep teşkil etmektedir. El sanatlarımızın nesiller arasında köprü görevi görmesi büyük önem taşımaktadır.

Türk kültüründe oya örücülüğü el sanatları açısından önemli bir yer tutmaktadır. Oya; iğne, mekik, firkete ve tığ gibi araçlarla, ipek, pamuk ve sentetik ipliklerle ve pul boncuk gibi malzemelerle yapılan, tekniği örgü olan bir el sanatı türüdür. Süslenmek ve çeşitli eşyaları süslemek amacı ile yapılan oyayı kadın giyim kuşamında da görmekteyiz.

İlimiz geleneksel el sanatları içerisinde önemli bir yer tutan ve giyim kuşamda kullanılan oyanın kaybolmaya yüz tutması, kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılmasının önüne geçmesine sebep teşkil etmektedir. El sanatlarımızın nesiller arasında köprü görevi görmesi büyük önem taşımaktadır.

Müdürlüğümüz ve Adana Olgunlaşma Enstitüsü işbirliği ile Geleneksel Türk El Sanatları içerisinde önemli bir yeri olan oyanın kültürel hafızalarımızdaki tazeliğini korumak adına hazırlanan “Toroslardan Amanoslara Gönül Dili Oyalarımız” sergisi 09-16 Aralık 2021 tarihleri arasında Hatay Arkeoloji Müzesinde düzenlenecektir.

 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 229    Eklenme Tarihi : 07 Aralık 2021 Salı    Güncellenme Tarihi : 08 Aralık 2021 Çarşamba