­

20. SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ | Türkiye

Etkinlik Bilgileri

Tiyatro Festivali
28 Mart 2018 Çarşamba - 09:00    ~    30 Mart 2018 Cuma - 19:00
Uluslararası
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü
Hacı Ömer sabancı Kültür Merkezi Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Seyhan/ADANA
Her yıl yerli ve yabancı tiyatro gruplarını Adana ve İstanbul'da seyirci ile buluşturan Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 19 yılda 42 farklı ülkeden 103 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye'den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları'nın sahnelendiği oyunlar da dahil toplam 381 oyun ve 816 temsil düzenlendi. Türkiye'nin bir çok yerinden seyircinin ilgiyle takip ettiği Adana Tiyatro Festivali'nde sahnelenen oyunlar bugüne kadar 1 milyona yakın seyirci tarafından izlendi.

Festivalde bu yıl Küba'dan "Küba, Perküsyon ve Dans", İspanya'dan "Best of Yllana" ve "Yalnızlar", Litfanya'dan "Godos", Almanya'dan "Tiyatro Delusio", Slovenya'dan "Peter Kuster" oyunları sahnelenecek.

Adana Tiyatro Festivali, bu yıl yurtdışından 6, yurtiçinden 4 devlet tiyatrosu, 4 belediye tiyatrosu ve 15 özel tiyatro ile toplam 30 farklı oyuna ev sahipliği yaparak, bugüne kadar ki en yükesek oyun sayısına ulaşacak.

Eskişehir Şehir Tiyatrosu "39 Basamak", Tiyatro Adam "Kafkas Tebeşir Dairesi", Semaver Kumpanya "Mağrur Fil Ölüleri", Yolcu Tiyatro "Joko'nun Doğum Günü", Mam Art "Kızgın Damdaki Kedi", Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu "Bir Hayvanat Bahçesi Hikayesi", Tiyatro Ketfi "Çocuk İstiyorum" ve "Gözlerin Ardında Müzikal", İstanbul Şehir Tiyatroları "sızı", Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu "Boyacı", seyhan Belediye Tiyatrosu "Asiye Nasıl Kurtulur", Ankara Devlet Tiyatrosu "Radyo-yu Hümayun" adlı oyunları ve Adana Devlet Tiyatrosu "Ali Baba ve Kırk Haramiler" isimli çocuk oyunu ile tiyatroseverler ile buluşacak.

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 20'nci yılında Açıkhava gösterilerinin sayısını da üçe çıkaracak. Festivale Küba'dan katılan Havana Compas Dans Tiyatrosu, hüzün, cosku ve enerjiyi buluşturan Flamenko gösterisiyle seyirci karşısına çıkacak.

Bursa Devlet Tiyatrosu "Bana Mastikayı Çalsana" ve Antalya Devlet Tiyatrosu da "Deli Dumrul" isimli oyunlarıyla Adanalılara Merkez Park'ta keyifli anlar yaşatacak.

Festival, bu yılda Türkiye'nin farklı illerinden genç sanatçılartı desteklemeyi ve sahnesinde alternatif tiyatro gruplarına yer açmayı sürdürüyor. "Ankara Devinim Tiyatrosu" Ben Firida Kahlo, B Planı "Tac'ın Nöbetçileri", İsimsiz Sahne "Ortanca", Bam Tiyatro "Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin", Sand Area "Söz", Tiyatro Kast "Artık Sığınağın Kalmadı", Perormans tiyatrosu "Kırık Bebek ve Diva", Shakespeare ve Müzik Tiyatrosu "Shakespeare Perisi" ve Sahne Daktilo "Posta" adlı oyunlarıyla festival programında yer alıyor.

Ayrıca festival boyunca fotoğraf, makyaj, masal tiyatrosu, cam işçiliği gibi başlıklarda atölye çalışmaları da düzenlenecek.

 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 927    Eklenme Tarihi : 28 Mart 2018 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 28 Mart 2018 Çarşamba