­ ŞAHİNBEY MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ | Kültür Portalı

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi - Gaziantep

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi misafirlerine Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep direnişinin tüm yönlerini etkili bir şekilde sunmaktadır. Müze; Anteplilerin İngiliz ve Fransız işgaline karşı kahramanca yürüttüğü ve “Gazi” unvanını kazandığı savunmanın önemini ve detayını günümüz ve gelecek nesillere daha iyi aktarmak amacıyla, on iki odalı tarihi yapı ve altındaki mağarada çağdaş müzecilik anlayışıyla kurulmuştur.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi'nin gezi güzergâh akışı kronolojik şekilde tasarlanmış olup, karşılama bölümünden müzeye giriş yapan ziyaretçiler, tarihi binadaki sergi-sunum alanlarını, yönlendirmeleri izleyerek gezmektedirler. Sergi-sunum alanlarının ardından ise mağaralara giriş yapılmaktadır. Mağaralara girince karşımıza mekatronik heykeller ile farklı farklı kompozisyonların oluşturulduğu, dönemin anlık yaşam sahneleri çıkmaktadır. Bu sahneler ziyaretçilere hem görsel, hem de duyusal olarak çeşitli duygular yaşatmaktadır. Mağaralarda aynı zamanda milli mücadeleden önceki dönemlerde çeşitli amaçlarla kullanılmış alanlar da canlandırılmıştır. Örneğin sabun imalathanesi bunlardan bir tanesidir.

Canlandırmalarda çok boyutlu projeksiyon gösterileri ve ses efektleri kullanılmıştır. Müzede hedeflenen, Kurtuluş Savaşı’nda tüm Türkiye’ye gurur veren Gaziantep’in direniş destanını, mücadele ruhunu, sunum alanlarıyla, projeksiyon gösterisiyle, çeşitli dokunmatik ekranlar ile destansı bir anlatımla ziyaretçilerin beğenisine sunmaktır. Gaziantep savunmasına dair belgelerin kronolojik sırayla anlatıldığı tarihi binada, İngiliz ve Fransızlara ait silah parçaları şehir halkının kullandığı tabanca, av tüfeği, kılıç, kama, et satırı, kazma, kürek ve nacak gibi şehitlere ait birçok eşya sergilenmektedir.

Kaynak: Gaziantep Şahinbey Belediyesi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Suyabatmaz Mahallesi, 27400 Şahinbey/Gaziantep
Suyabatmaz Mahallesi, 27400 Şahinbey/Gaziantep
+90 (342)-231-72-54

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 63232    Eklenme Tarihi : 02 Şubat 2013 Cumartesi    Güncellenme Tarihi : 28 Şubat 2021 Pazar