­ AZAMETİ MÜHENDİSLERİ ŞAŞIRTAN ŞAHESER: SELİMİYE CAMİ | Kültür Portalı

Azameti Mühendisleri Şaşırtan Şaheser: Selimiye Cami - Edirne

UNESCO'nun 2011'de ilk kez bir camiyi kültürel eser listesine almasıyla dünya çapındaki ünü daha da artan Selimiye Camisi, barındırdığı özellikleri ve ihtişamlı yapısıyla dikkati çekiyor.
Haber ve Duyurular
26.07.2018
Ulusal
Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Selimiye'nin şaheser bir yapı olmasının Edirne'yi de marka değer kıldığını söyledi. "Selimiye" deyince Edirne, "Edirne" deyince Selimiye'nin akla geldiğini ifade eden Hacıoğlu, şunları kaydetti: "Osmanlı'nın zirve mimari eseri olan Selimiye, 2011 yılına kadar sadece Türk-İslam coğrafyası tarafından bilinirdi. UNESCO'ya girmesiyle birlikte, artık dünyaya mal olan bir eser olmuştur. Edirne'yi ve Selimiye'yi ziyaret eden insanların profili de değişmiştir. Artık bu zirve eseri, mimari özellikleri sebebiyle başta Avrupa olmak üzere Doğu ve Güney Doğu Asya'dan da çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Edirne'ye gelen ortalama 3 milyon turistin, üçte ikisi sadece Selimiye'yi görmeye gelmektedir. Çünkü Selimiye Camisi nev-i şahsına münhasır mühendislik harikası bir eserdir."

Haberin detayları için linke tıklayınız: https://www.aa.com.tr/tr/vg/video-galeri/azameti-muhendisleri-sasirtan-saheser-selimiye/148

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 609    Eklenme Tarihi : 26 Temmuz 2018 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 26 Temmuz 2018 Perşembe