­ KAYNAŞLI YÜRÜYÜŞ PARKURLARI | Kültür Portalı

Kaynaşlı Yürüyüş Parkurları - Düzce

Kaynaşlı, Düzce Ovasının doğu uzantısı olan bir vadi üzerinde kurulmuştur. Ulusal ve uluslararası yolların kesiştiği İstanbul ve Ankara metropollerini birbirine bağlayan önemli merkezlerden biridir. Düzce’ye 15 km mesafede bulunan Kaynaşlı, bozulmamış doğası, yaylaları, gölleri, ormanları ve alternatif turizm potansiyelleri ile bölge için ayrıcalıklı bir öneme sahiptir. Öne çıkan turizm potansiyelleri; Topuk Yaylası ve Göleti (Fenerbahçe Tesisleri), Yörükler Yaylası Off-road, Kurugöl Tabiat Parkı, Kaynaşlı motor Sporları Merkezi, Sazköy (Eko Köy)'dür. 

Topuk-Eğrelti-Yeniyurt-Sinekli Yaylaları-Abant Parkuru: Topuk Yaylası ve Göleti, Eğrelti, Yeniyurt ve Sinekli Yaylaları ile Abant Milli Parkı arasındaki 18 km'lik parkurdur. Düzce’den Kaynaşlı D-100 Bakacak mevkiinden sapılarak Dipsizgöl ve Bıçkıyanı köylerinden sonra Topuk Yaylası’na ulaşılarak yürüyüşe geçilir. Orta zorlukta bir parkur olup, iyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği gerektirir. Kış hariç diğer mevsimler yürünebilir. Kayın, gürgen, kestane, ve göknar ormanları içinden geçen bir parkudur. Bölgeye has her türlü yaban hayvanı çıkabilir. Bölgedeki dikkat çekici noktalar; Göl, yayla, kamp alanı, konaklama, olta balıkçılığı, restoran, yaban hayatı, spor tesisi vb.'dir.

Kaynaşlı-Sazköy-Tavak-Çakırsayvan-Samandere Şelalesi Parkuru: Kaynaşlı, Sazköy, Tavak, Çakırsayvan ve Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı arasındaki 18 km'lik parkurdur. Düzce’den Kaynaşlı’ya ulaşılarak yürüyüşe geçilir. Orta zorlukta bir parkur olup, İyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği gerektirir. Kayın, ıhlamur, şimşir, gürgen, kestane, göknar ormanları içinden geçen parkurda dört mevsim yürünebilir. Bölgedeki dikkat çekici noktalar; Şelale, kamp alanı, konaklama, restoran, kültür evi pansiyonu, el sanatları ve yöresel ürünler vb.'dir.

Muncurlu-Kurugöl-Yörükler Sarıçökek Köyü Parkuru:  Muncurlu, Kurugöl Tabiat Parkı ve Yörükler Sarıçökek Köyü arasındaki 11 km'lik parkurdur. Düzce D-100 Kaynaşlı yolu üzeri Muncurlu mevkii Yeşilçam köyü sapağından girilerek yürüyüşe geçilir. Kolay bir parkur olup, İyi bir kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneğine sahip olanlar dört mevsim yürüyebilir. Çam ve kayın ormanları arasından geçen bir yürüyüş parkurudur. Bölgedeki dikkat çekici noktalar; Göl, olta balıkçılığı, mantarlaşmış kayın ağaçları, tarihi camii, offroad, kamp alanı vb.'dir.

Kaynak: Düzce Doğa Yürüyüş Parkurları Kitapçığı

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3923    Eklenme Tarihi : 18 Nisan 2020 Cumartesi    Güncellenme Tarihi : 20 Nisan 2020 Pazartesi