­ CUMAYERİ YÜRÜYÜŞ PARKURLARI | Kültür Portalı

Cumayeri Yürüyüş Parkurları - Düzce

İlimiz Cumayeri İlçesinde bulunan Dokuzdeğirmen Köyü, içinden geçen Büyük Melen Nehri üzerindeki 13 km’lik rafting parkuru ile tanınmaktadır. Yılın her döneminde profesyonel rafting ve kano yapılan bölge, Melen Nehri üzerinde kurulmuş 9 adet su değirmeninden dolayı bu isimle anılmaktadır. İlçe merkezine 3 km mesafede bulunan rafting alanı şehir merkezine 21 km mesafededir.

Bölge çadır kampı, rafting, kano, doğa yürüyüşü, bisiklet, foto safari vb. etkinlikler için uygundur. Yürüyüş severlerin haritadaki güzergahtan başka rafting parkurunu da güzergah olarak seçebilecekleri ayrıca Yenitepe, Davutağa, Esmahanım, Uğurlu köylerinde sivil mimari eserlerini de görülebilir.

Dokuzdeğirmen Köyü-Melenağzı Köyü Parkuru; Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyü ve Melenağzı Köyü arasındaki  24 km'lik parkurdur. Düzce İstanbul yolu Cumayeri sapağından Dokuzdeğirmen köyüne ulaşarak yürüyüşe geçilmelidir. Kolay bir parkurdur, normal yürüyüş ayakkabısı ile her mevsim yürünebilir. Parkur çoğunlukla köy içlerinden geçer ve sahile ulaşır. Bölgedeki dikkat çekici noktalar; rafting, restoran, taş işlemeli cami ve su kuyusu, oryantirink, anıt ağaç, su değirmeni, Harmankaya Şelalesi, konaklama, sahil, sivil mimari vb. dikkat çekicidir. 

Kaynak: Düzce Doğa Yürüyüş Parkurları Kitapçığı

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4425    Eklenme Tarihi : 17 Nisan 2020 Cuma    Güncellenme Tarihi : 20 Nisan 2020 Pazartesi