­ HONAZ DAĞI MİLLİ PARKI | Kültür Portalı

Honaz Dağı Milli Parkı - Denizli

Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli Honaz, Pamukkale ve Serinhisar ilçeleri sınırları içinde yer alan Honaz Dağı ve çevresinden oluşur. Honaz Dağı yüksekliği 2.571 metre rakımla Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu milli park; flora, fauna ve jeolojik olarak zengin özellikler göstermektedir. Ormanlarla kaplı olan dağın özel iklim koşulları dolayısıyla bitki çeşitliliği zengin olup, çevresindeki diğer alanlardan daha çok bitki türü bulunmaktadır. 

Milli park ayrıca nadir olarak gözlemlenen endemik bitki türleri, yaban keçisi, yaban domuzu, porsuk, tilki, tavşan ve porsuk yanı sıra 4 çeşit sürüngen ve 64 kuş türünü barındırmaktadır. Honaz Dağı Milli Parkı kayalık dik yamaçları, şelaleleri ve jeolojik özellikleri bakımından eşsiz bir peyzaj özelliği gösterir. Honaz ilçe merkezinden ve Denizli-Antalya kara yolundan ulaşım imkanı bulunmaktadır. Milli park içinde ve çevresinde günübirlik konaklama tesisleri mevcuttur. Doğa yürüyüşleri ve kamp yapmaya uygun pek çok yeri vardır.

Kaynak: Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Denizli Gezilecek Yerler

Milli Park
Doğa Turizmi
1- Denizli-Ankara Karayolu'ndan Honaz İlçesi'ne gelinir, Honaz ilçe merkezinden 3 kilometre güney yönde devam edilerek milli park girişine gelinir. 2- Denizli-Antalya karayolu takip edilerek Cankurtaran Mahallesine gelinir. Cankurtaran Mahallesi'nden doğu yönde ayrılan yol ile milli parka ulaşılır.
Honaz Dağı Milli Parkı Honaz, Pamukkale, Serinhisar İlçeleri DENİZLİ

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 26166    Eklenme Tarihi : 17 Ağustos 2015 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 01 Mart 2021 Pazartesi