­ YILDIRIM HAMAMI | Kültür Portalı

Yıldırım Hamamı - Bursa

Yıldırım Bayezid tarafından XIV. yüzyılda medrese ve imareti ile beraber yaptırılmıştır. Küçük ve tek olan hamamın soyunmalık bölümü 8.30 metre çapında bir kubbe ile örtülüdür. Sağ taraftaki kapıların birinden ılıklık bölümüne, diğerinden helaya geçilmektedir. Kare planlı ılıklık bölümü yaklaşık 4 metre çapında bir kubbe ile örtülüdür. Sıcaklık bölümü ise üzeri kubbe ile örtülü bir mekan ile bir eyvan ve bunlara açılan bir halvetten oluşmaktadır. Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

English

The Yıldırım Hamam

This small hamam is found to the west of the mosque, on a slope. The hamam's only 'cold' section is a domed square. From the 'cold' section, one passes through to the domed 'warm' room. The center-heated marble slab is covered by a dome and exedra. From here, one passes through to two 'relaxation' rooms, also domed. They were built from rough stone. Source: Bursa Provincial Directorate of Culture and Tourism.

Hamam
Termal Turizmi
Yıldırım Bayezıd Camisinin batısında, eğimli bir arazi üzerinde bulunan hamama; Yıldırım Mahallesi güzergahına gitmekte olan otobüslerle Eğitim Caddesi tarafından veya Yıldırım Caddesi tarafından çıkılabilir. Situated on the west of the Yıldırım Bayezid Mosque, the hamam could be reached via buses passing by the Eğitim or Yıldırım avenues.
Yıldırım Mahallesi Yıldırım Caddesi Yıldırım/BURSA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2308    Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 01 Haziran 2018 Cuma